POLITYKA

Rząd w Londynie bierze się za hidżaby w szkołach! Od teraz nie będzie można ich nosić?

W Wielkiej Brytanii obowiązuje powszechne przyzwolenie na noszenie przez muzułmańskie dziewczynki chust na zajęcia szkolne. Może jednak przysporzyć placówkom kłopotów. Wszystko przez naruszenie prawa równościowego.

Do brytyjskich szkół wyruszą specjalni inspektorzy, którzy będą rozmawiali z dziewczynkami ubranymi w chusty na zajęciach. Mają im zadać jedno pytanie: dlaczego je noszą. Odpowiedź będzie zawarta w szkolnym raporcie. Wszystko z obawy, że dziewczynki mogą być zmuszane do noszenia chusty zasłaniającej głowę przez rodziców.

 

Wysłanie inspektorów do szkół ogłosiła w niedzielę Amanda Spielman, szefowa inspektoratu szkół. Według niej, szkoły mogą naruszać prawo równościowe jeżeli wymagają tylko od dziewcząt noszenia ubioru religijnego.

 

Dodatkowo noszenie hidżabu może oznaczać seksualizację młodych dziewczynek – jego noszenie tradycyjnie przez młode kobiety jest znakiem przejścia procesu dojrzewania i wstydliwości w obecności mężczyzny.

 

Właśnie przez tez obawy inspektorzy wyruszą do szkół. Jest to bezpośrednia reakcja na publikację „The Sunday Times”, która zawiera badanie wskazujące, że 18% z 800 szkół podstawowych w Anglii uznaje hidżab za część uniformu uczniów – dla większości jest to zaledwie opcja.

 

Wcześniej Narodowe Towarzystwo Świeckich podało, że 42% szkół islamskich nakazuje noszenie hidżabu w regulaminie. 27 z nich to szkoły podstawowe. Wysłano wtedy zawiadomienie do ministra edukacji, aby dziewczynki miały wolny wybór, a szkoła nie wspierała fundamentalistycznej presji, aby częścią mundurku był hidżab.

Źródło: independent.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Przepiękne słowa ks. Szydło z okazji prymicji. "Staram się nie robić z tego nic szczególnego i pracować jak każdy inny ksiądz”

Redakcja malydziennik

Zmiany w kalendarzu niedziel. Zobacz, które niedziele będą handlowe

Redakcja malydziennik

Prezydent złożył walentynkowe życzenia

Redakcja malydziennik
Ładuję....