KOŚCIÓŁ W POLSCE

Rydzyk podzieli się szczęściem. Dostał go dużo od rządu

rydzyk

Jeden z najbogatszych Polaków, biznesmen, gracz polityczny od którego uzależniony jest PiS, katolicki redemptorysta, tzw. ojciec Rydzyk ucieszył się i zapowiedział, że będzie się radością dzielił z innymi. Teraz dostał nową kasę od rządu i będzie współpracował z rządowym koncernem.

Rydzyk ogłosił rozpoczęcie budowy ciepłowni w Toruniu, która stanie się partnerem państwowego koncernu PGE. Gorącą wodą ze słynnego odwiertu, może ogrzać nawet jedną piątą domów w tym mieście.

– Podzielmy się radością. Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się – powiedział na antenie TV Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk. Kilka dni temu ruszyła budowa ciepłowni, która gorącą wodą ze słynnego odwiertu geotermalnego zasili sieć ciepłowniczą PGE Toruń.

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis poinformowała, że po zmianie właściciela sieci ciepłowniczej w Toruniu, udało się pokonać dotychczasowe bariery. – Francuska EdF robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. Byliśmy gotowi tę ciepłownie zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej, na odbiór ciepła – powiedziała ogłaszając start inwestycji.

Trwający kilka lat konflikt zakończył się wraz z przejęciem przez PGE, należących do Francuzów spółek EdF w Polsce, co stało się 2017 roku. Jest zgoda? W rozmowie z WP Julita Karpińska, rzecznik prasowa PGE Toruń potwierdza współpracę dyrektora Radia Maryja z koncernem.

Przypomnijmy, że Geotermia Toruńska uzyskała 19,5 mln dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, właśnie na rozbudowę sieci ciepłowniczej. Odwierty też miały być sfinansowane z publicznej dotacji, wynoszącej 26 mln zł. W czasach rządu Donalda Tuska płatność została wstrzymana. Rydzyk dokończył inwestycję wspomagając się datkami sympatyków. W 2016 roku Fundacja Lux Veritatis wygrała jednak w sądzie proces, uzyskując zwrot środków w formie odszkodowania.

Warto pamiętać, że za czasów rządów PiS strumień rządowych pieniędzy podatników płynie rwącym i szerokim nurtem, właściwie korytem, w kierunku biznesów Rydzyka.

Dotąd otrzymał on: 26,5 mld zł na geotermię, 19,5 mld zł na odnawialne źródła energii, 12,3 mld zł na rury do transportu energii, 3 mln zł na szkolenia, 1,6 mln zł na kultywowanie pamięci Polaków ratujących Żydów, 1 mln zł przekazały agencje rolne, 780 tys zł na studia podyplomowe, 641 tys zł na przeciwdziałanie przestępczości, 400 tys zł na promocję eurofunduszy, 281 tys zł na promocję w mediach, 200 tys zł na programy profilaktyczne.

Jak widać znikomy odsetek pieniędzy został spożytkowany na pomoc bliźniemu i rozwiązywanie problemów społecznych czyli na to, czym podobno ma się zajmować Kościół Katolicki.

Należy też pamiętać, że polityczna dominacja a może nawet polityczny byt PiSu zależy od poparcia Rydzyka i jego radia. To potentat i oligarcha zarządzających polską sceną polityczną. Ostatnio pogroził PiSowi powołaniem własnej partii politycznej.

Źródło: Wp.pl, Neewsweek

Fot. Pixabay

Zobacz też: https://malydziennik.pl/andrzej-duda-w-wywiadzie-z-ojcem-rydzykiem-na-parafiach-zwykle-tez-tak-jest/

Komentarze

Zobacz także

Czy warto nosić szkaplerz?

Piotr Karwowski

Nowi polscy biskupi

Piotr Karwowski

Ojciec Rydzyk daje rady na nadchodzące wybory: nie głosujcie na…

Redakcja malydziennik
Ładuję....