RELIGIA

Rośnie fala samobójstw w polskim Kościele! Zdaniem tego księdza przyczynami są…

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski pochyla się nad problemem samobójstw wśród duchownych. Jego zdaniem zjawisko odbierania sobie życia przez polskich księży ma szereg powodów i jest znakiem dla biskupów, że Kościół potrzebuje zmian. 

Problem odbierania sobie życia przez duchownych istnieje i jest coraz poważniejszy. (…) Czy polskie władze kościelne zmierzą się z tym i podejmą dla dobra powierzonych im wspólnot radykalne kroki…?

– pisze ks. Isakowicz-Zaleski we wstępie swojego felietonu opublikowanego na łamach RMF24.

Czytaj także: DRAMAT w Nowym Sączu! Jezuita wyciągnął pistolet w klasztorze i…

Duchowny przypomina, że kilkanaście lat temu zajmował się sprawą serii samobójstw księży z diecezji tarnowskiej. Wówczas przeciągu krótkiego okresu życie odebrało tam sobie aż siedem osób. Po zapoznaniu się ze sprawą ks. Isakowicz-Zaleski doszedł do wniosku, że „coś jest nie tak” w relacjach pomiędzy tamtejszymi księżmi i ówczesnym biskupem tarnowskim.

Kapłan stwierdza z żalem, że biskupi w ogóle nie zareagowali wtedy na ten problem. Ks. Isakowicz-Zaleski zwraca jednocześnie uwagę, że zjawisko odbierania sobie życia przez kapłanów nie jest problemem tylko diecezji tarnowskiej, ale całego Kościoła.

Tylko w ostatnim roku miało miejsce wiele głośnych samobójstw księży. Duchowny wymienia w swoim felietonie kilka z nich:

– samobójstwo profesora seminarium we Włocławku oraz nieudaną próbę samobójczą księdza z tej samej diecezji;

– odebranie sobie życia przez 21-letniego kleryka z Łomży;

– samobójstwo 25-letniego duchownego z Krakowa;

– udaną próbę samobójczą 39-letniego wikarego z Kotunia;

– ostatnią sprawę samobójstwa jezuity z Nowego Sącza.

Powody samobójstw w Kościele

Ks. Isakowicz-Zaleski uważa, że samobójstwa duchownych mają głębokie przyczyny w samym Kościele. Przede wszystkim – zauważa kapłan – nie jest dokonywana odpowiednia selekcja osób, które kandydują do święceń i ślubów zakonnych. Kolejne przyczyny to niemal feudalna struktura diecezji, co zdecydowanie nie pomaga duchownym w zmaganiu się z problemami osobistymi i porażkami w pracy duszpasterskiej.

Jak kontynuuje ks. Isakowicz-Zaleski, brakuje też odpowiednich ośrodków wsparcia dla biskupów, a przełożeni i biskupi nie troszczą się o kapłanów, którzy przeżywają kryzysy.

Nie chcę być uznany za heretyka, ale zauważę, że opieka psychologa i psychiatry przydałaby części przełożonych diecezjalnych i zakonnych, bo po objęciu władzy niektórzy z nich stają się nie opiekunami i ojcami danej diecezji, parafii czy zakonu, ale zwykłymi satrapami.

– dodaje kapłan w swoim felietonie.

Źródło: RMF24

Komentarze

Zobacz także

Pomodliłeś się dziś za księży ze swojej parafii? Teraz możesz to zrobić za pomocą Litanii do Chrystusa, Kapłana i Ofiary

Redakcja malydziennik

Czy to bezpieczne zajmować się szatanem? Egzorcysta podkreśla, że może to być poważne zagrożenie. Kiedy? ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

NIESAMOWITA historia człowieka, który całym życiem zwalczał Kościół. ZOBACZ CO SIĘ Z NIM STAŁO!

Redakcja malydziennik
Ładuję....