POLITYKA

Rosjanie tylnymi drzwiami próbują zająć… Finlandię! "Na podstawie danych z przeszłości oraz obecnych można założyć, że…"

Ponad 9 tys. obcokrajowców otrzymało w 2016 roku fiński paszport. To największa liczba od 1917 roku, kiedy Finlandia uzyskała niepodległość. Najwięcej obywatelstw przyznano Rosjanom – ogłosił w piątek fiński urząd statystyczny.

Z danych tego urzędu wynika, że w zeszłym roku fińskie obywatelstwo otrzymało 9375 osób. W porównaniu z 2015 roku to o blisko 1,5 tys. więcej. Najliczniejszą grupę cudzoziemców, którzy otrzymali fiński paszport, są obywatele Rosji – 2028 osób, to o 300 więcej niż w 2015 r.

 

Z informacji jakie uzyskała PAP w fińskim urzędzie statystycznym wynika, że Rosjanie stanowili najliczniejszą grupę osób również w poprzednich latach. W 2014 r. było ich 2317, zaś w 2013 r. – 2013. Również 10 lat temu, na 4,4 tys. obcokrajowców, którym przyznano fiński paszport było prawie 1400 Rosjan.

 

"Na podstawie danych z przeszłości oraz obecnych można założyć, że ten trend się utrzyma – powiedziała PAP Katariina Heikkila, starszy aktuariusz w fińskim urzędzie statystycznym. Dodała, że Rosjanie stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców, którym przyznano fińskie obywatelstwo, ze względu na bliskie sąsiedztwo Rosji i Finlandii.

 

Oprócz Rosjan fiński paszport otrzymało 1066 Somalijczyków, 534 Irakijczyków, 459 Estończyków oraz 376 Afgańczyków.

 

Heikkila wyjaśniła PAP, że uchodźcy, którzy licznie przybyli do Finlandii w ostatnich dwóch-trzech latach, nie mieli wpływu na tegoroczne statystyki z tego względu, że aby uzyskać fińskie obywatelstwo trzeba mieszkać w Finlandii na stałe przynajmniej pięć lat. Dlatego będą uwzględnieni w późniejszych statystykach.

 

Po 2000 r. liczba uchodźców, którzy ubiegali się o azyl w Finlandii wahała się między 1,5 tys. a 6 tys. rocznie. W 2016 r. do Finlandii przybyło ponad 5,5 tys. takich osób; w 2015 r. było ich rekordowo ponad 32 tys.

 

Jeśli chodzi o obywateli polskich, to z danych uzyskanych przez PAP w fińskim urzędzie statystycznym wynika, że w 2016 r. fińskie obywatelstwo uzyskało 69 Polaków, w 2015 r. było ich 61, zaś w 2004 r. były to 33 osoby. Od 1990 r. fiński paszport uzyskało ponad 600 obywateli Polski.

 

Pod koniec 2016 r. w Finlandii mieszkało ponad 105 tys. osób, które posługują się podwójnym obywatelstwem. Wśród nich jest około 20 tys. osób, które urodziły się w Finlandii. Rosjan z podwójnym obywatelstwem jest ponad 27 tys. Z danych wynika, że około 96 proc. osób, którym przyznano fiński paszport, zdecydowało się zatrzymać swoje pierwotne obywatelstwo.

 

W Finlandii mieszka około 5,5 mln osób. Szacuje się, że na stałe przebywa tam około 3 tys. Polaków.

 

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Znamy pierwsze ustalenia niemieckiej prokuratury. Poszukiwany Tunezyjczyk najpewniej kierował ciężarówką

Redakcja malydziennik

"Wykonywaliśmy swój katolicki obowiązek." Rodzina Kołakowskich pokojowo blokowała homomarsz. Sprawdź, jaką decyzję podjął sąd w ich sprawie

Redakcja malydziennik

SZOKUJĄCE dane niemieckich służb odnośnie radykalnych islamistów w Niemczech! Jest ich już prawie …

Ładuję....