CYWILIZACJA OPINIE POLITYKA

Rosjanie chcą ulicy Pawła Adamowicza w Kaliningradzie a Czesi w Pradze. W uznaniu za przyjaźń

Paweł Adamowicz

Mieszkańcy rosyjskiego Kaliningradu utworzyli petycję i zbierają podpisy, aby w ich mieście nadać imię Pawła Adamowicza jednej z ulic i skweru. Petycja zostanie skierowana do władz miasta.

Rosjanie w swojej petycji napisali m.in.:

„Oddając hołd Pawłowi Adamowiczowi, jego życiu i działalności, na znak uznania jego zasług w kwestii umocnienia rosyjsko-polskiej przyjaźni, uważamy, że powinniśmy nie tylko zachować o nim pamięć w naszych sercach, ale i uwiecznić jego imię w Kaliningradzie. Prosimy o nazwanie imieniem Pawła Adamowicza jednej z ulic miasta Kaliningradu, o nadanie imienia Pawła Adamowicza Skwerowi Rosyjsko-Polskiej Przyjaźni”

Rosjanie uważają, że prezydentura Pawła Adamowicza przyczyniła się do rozkwitu Gdańska co stało się dla nich inspiracją. Twierdzą też, że Adamowicz pracował na rzecz dialogu między kulturami i krajami w tym na rzecz dialogu polsko – rosyjskiego.

Wcześniej Czesi zapowiedzieli starania o nazwanie imieniem Adamowicza jednej z praskich ulic. Pomysł zgłosił w internecie bliski współpracownik byłego prezydenta Vaclava Havla, Vladimir Hanzel.

Vladimir Hanzel przypomniał, że prezydent Gdańska już w pięć dni po śmierci Havla i po zwołaniu posiedzenia Rady Miasta odsłonił tablicę z nazwiskiem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech. Była to pierwsza na świecie ulica im. Vaclava Havla.

Czesi jako powód swojej decyzji podają wieloletnią współpracę polskich i czechosłowackich opozycjonistów w czasach komuny. Ponadto uznali, że sposób i okoliczności śmierci Adamowicza są niezwykłe i zasługują na upamiętnienie.

Źródło: Sputnik.ru, Polsat News

Fot. Dziennik Bałtycki

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/kpil-z-zycia-i-smierci-prezydenta-teraz-sie-tlumaczy/

Komentarze

Zobacz także

Zaskakujące doniesienia na temat początków człowieka wyczytane z… kręgosłupa

Boże, Ty widzisz i nie grzmisz… Najpierw kiełbasa w żłóbku, a teraz… I to ma być SZTUKA?

Redakcja malydziennik

ZOBACZ co się dzieje na miesięcznicy! CZY DOJDZIE DO ZADYMY?

Ładuję....