POLITYKA

ROBI SIĘ NIEBEZPIECZNIE! Niemiecka lewica chce likwidacji NATO i zastąpienia go sojuszem z Putinem

Niespełna pół roku przed wyborami do Bundestagu niemiecka Lewica opublikowała w poniedziałek swój program wyborczy, w którym domaga się likwidacji NATO, rezygnacji z zagranicznych misji wojskowych oraz radykalnej podwyżki podatków dla najbogatszych.

Największa partia opozycyjna w obecnym parlamencie opowiedziała się za zastąpieniem NATO nowym sojuszem z udziałem Rosji. "NATO było rezultatem zimnej wojny, konfliktu Wschodu z Zachodem" – powiedział szef Lewicy Bernd Riexinger, przedstawiając program wyborczy. 

 

"Wojna się skończyła, nie ma też konfliktu, dlatego nie istnieje żaden powód, dla którego należałoby zachować NATO" – zaznaczył Riexinger na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. 

 

Lewica opowiada się za wycofaniem Bundeswehry ze wszystkich misji zagranicznych. Budżet na wojsko powinien zostać zdaniem partii zmniejszony o 10 mld euro czyli 30 proc. 

 

Szef partii zapowiedział radykalne zerwanie z neoliberalną polityką ostatniego ćwierćwiecza. Program przewiduje zmniejszenie podatków dla osób o najniższych zarobkach i radykalny wzrost obciążeń dla podatników uzyskujących wysokie dochody. Osoby, których dochód roczny przekroczy 260 tys. euro, miałyby płacić podatek w wysokości 60 proc., a zarabiający milion euro i więcej musieliby oddać fiskusowi 75 proc. przychodów. Obecnie najwyższa stawka podatku wynosi 42 proc. 

 

Lewica zamierza ponadto zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 409 euro miesięcznie i chce zastąpić go "świadczeniem podstawowym" w wysokości 1050 euro. 

 

Program musi zostać potwierdzony przez zjazd partii, który ma się odbyć w czerwcu. 

 

SPD, Lewica i Zieloni dysponują w obecnym parlamencie arytmetyczną większością pozwalającą im na utworzenie rządu, jednak po wyborach w 2013 socjaldemokraci odrzucili tę możliwość ze względu na fundamentalne różnice w podejściu do polityki zagranicznej. Przed wyborami, które odbędą się we wrześniu tego roku, SPD nie wyklucza koalicji z Lewicą i Zielonymi, widząc w tym jedyną możliwość odsunięcia Merkel od władzy. 

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Tak się niszczy tych, którzy sprzeciwiają się homomałżeństwom. A ona i tak się nie boi

Redakcja malydziennik

Nie wycierajcie sobie zdradzieckich mord nazwiskiem mojego świętej pamięci brata! Kaczyński bardzo mocno do opozycji. ZOBACZ

Najstraszniejsza broń świata przejdzie do historii? Biskupi zachęcają żeby…

Ładuję....