POLITYKA

Rewolucja na polskim rynku aptekarskim!

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom będzie zmieniony podczas prac w Sejmie – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki w programie "Jeden na jeden" w TVN 24 był pytany, czy będzie prosił premier Beatę Szydło, by sprzeciwiła się pomysłom zmian prawa farmaceutycznego i zasadzie "apteka dla aptekarza". 

 

"Rozmawialiśmy o tym na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i uzgodniliśmy, że apteka nie powinna być tylko dla farmaceuty, że owszem, farmaceuta powinien być w każdej aptece i to jest bardzo ważne, żeby tę fachowość utrzymać, bo apteka to jest coś więcej niż tylko sklep" – powiedział Morawiecki. Dopytywany czy będzie zmiana tego zapisu w ustawie, wicepremier odparł: "tak, myślę, że w Sejmie będzie zmiana tego zapisu w ustawie, tak jest".

 

Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, potocznie nazywany "Apteką dla aptekarza" przewiduje m.in., przyznanie prawa prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, ograniczenie liczby aptek posiadanych przez jeden podmiot i wprowadzenie kryterium liczby mieszkańców przypadających na aptekę. 

 

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt dla komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. Przyjęcie projektu rekomendował resort zdrowia; regulację popiera samorząd aptekarski. Przeciw są m.in. rodzinne sieci aptek, duże sieci aptekarskie i opozycja. 

 

Projekt przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej miałby: farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Wnioskodawcy uważają, że "wyłącznie farmaceuta może, jako właściciel apteki, zagwarantować, że podstawowy cel działania apteki zostanie należycie zrealizowany".

 

Projekt ma nie dotyczyć 15 tys. już funkcjonujących aptek, a nowe przepisy mają być dedykowane nowym podmiotom. (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Co ukrywa partner Magdaleny Żuk? Śledczy zabierają się za niego!

Zapoznaj się z niezwykłym listem Baracka Obamy do Donalda Trumpa! "Niech pan znajdzie czas dla przyjaciół i rodziny. To oni pomogą panu w nieuniknionych, trudnych przeprawach"

Redakcja malydziennik

Przepiękne słowa ks. Szydło z okazji prymicji. "Staram się nie robić z tego nic szczególnego i pracować jak każdy inny ksiądz”

Redakcja malydziennik
Ładuję....