RELIGIA

Reforma Kurii dobiega końca. Czy można mówić o sukcesie papieża Franciszka?

W Watykanie trwają od wczoraj obrady Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej. Spotkanie potrwa do jutra. Zdaniem sekretarza tego gremium, bp. Marcella Semeraro, prace nad reformą dobiegają powoli do końca. Za kilka miesięcy Papież będzie już dysponował pełną dokumentacją dotyczącą wszystkich dykasterii. Mówi bp Semeraro.

„Jeśli chodzi o proces reformy Kurii Rzymskiej, to ponad trzy czwarte drogi mamy za sobą. Ten proces jest już na ukończeniu. Chodzi to o propozycje, które Rada przedkłada Papieżowi. Od niego zależy decyzja o opublikowaniu tych propozycji. Wiemy, że w wypadku połączenia papieskich rad ogłosił je dość szybko. W przypadku świeckich, rodziny i życia istnieje pewna zbieżność tematyki, choć oczywiście teraz dykasteria jest bardziej złożona.

 

Również Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju nie zadawala się jedynie połączeniem struktur dotychczasowych rad, ale w jakimś sensie urzeczywistnia zamysł soborowego dokumentu «Gaudium et spes». Nie mówię tu o reformie na szczeblu administracyjnym; jest to bardziej złożone. Bardzo ważna jest też dykasteria ds. komunikacji, która przejęła funkcje przede wszystkim duszpasterskie, należące wcześniej do kompetencji Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Ale obok tej duszpasterskiej funkcji wytyczania kierunków Sekretariat ds. Komunikacji ma wielką odpowiedzialność administracyjną z uwagi na swoje rozmiary. Także jednak ze względu na znaczenie komunikacji jest to dykasteria centralna w planach reformy Kurii” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Semeraro.

 

Sekretarz Rady Kardynałów ujawnił, że w podstawowych kongregacjach Kurii Rzymskiej nie dojdzie do tak przełomowych zmian, jakie miały miejsce w papieskich radach.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Kard. Müller: w sprawie Lutra jest dziś wielki zamęt

Redakcja malydziennik

Nie jesteście sami! Franciszek mówi do Kolumbijczyków, ale to także ważna lekcja dla nas

Redakcja malydziennik

Ks. Piotr Glas o walce z szatanem: on chciał mnie zabić! Uratował mnie Najświętszy Sakrament

Redakcja malydziennik
Ładuję....