ARCHIWUM

Referendum ostatniej szansy lewicy we Włoszech… A ołówki tak łatwo się ścierają

Polemika wokół ołówków używanych w lokalach wyborczych towarzyszy niedzielnemu referendum konstytucyjnemu we Włoszech. Z niektórych regionów napływają doniesienia, że zapis ołówkami stosowanymi do wypełniania kart do głosowania jest łatwo ścieralny.

Wykorzystywane w lokalach wyborczych ołówki są niezmywalne – oświadczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które czuwa nad przebiegiem głosowania.

 

Informacje o tym, że ołówki kopiowe, którymi wyborcy zaznaczają "tak" lub "nie" na karcie referendalnej, można łatwo zetrzeć zwykłą gumką, zaczęły pojawiać się w mediach i na portalach społecznościowych. Ansa informuje, że niektórzy wyborcy wysłuchali apeli publikowanych w sieci, aby udać się do lokalu wyborczego z kartką i gumką do ścierania, aby sprawdzić, czy prawdziwe są podejrzenia, iż wręczane w lokalach ołówki są łatwo ścieralne. Każdy wyborca dostaje go razem z kartą do głosowania i musi go oddać po wrzuceniu karty do urny.

 

Jak się zauważa, polemikę wywołał między innymi popularny piosenkarz Piero Pelu, który na swoim profilu napisał: "Ołówek, który wykorzystałem w czasie głosowania, łatwo można było zetrzeć. Sprawdziłem to na kartce, a potem zgłosiłem to przewodniczącemu komisji wyborczej".

 

W związku z falą takich apeli i komentarzy, sugerujących niekiedy, że może za tym kryć się oszustwo wyborcze, MSW w wydanym komunikacie wyjaśniło, powtarzając zapewnienia producenta, że ołówki te są niezmywalne i są "przeznaczone wyłącznie do głosowania na karcie wyborczej". To zaś oznacza, podkreśla się, że zapis ten można łatwo zetrzeć ze zwykłej kartki papieru, ale nie z karty do głosowania.

 

Resort poinformował, że zakupił w tym roku 130 tysięcy ołówków, z których 80 tysięcy przeznaczono na niedzielne referendum.

 

Jednocześnie MSW dodało, że lokalne władze administracyjne odpowiedzialne za organizacje wyborów mogły wykorzystać w lokalach wyborczych ołówki z poprzednich lat, które miały w depozytach.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

WIEMY JUŻ NA ILE PÓJDZIE SIEDZIEĆ ZA PODSŁUCHY Marek Falenta. W więzieniu spędzi…

Redakcja malydziennik

Niesamowite! Mała Megan przeżyła poronienie i aborcję. Jak to możliwe?

Redakcja malydziennik

Wielkie polowanie na HOMOSEKSUALISTÓW! Są już pierwsze ofiary śmiertelne

Redakcja malydziennik
Ładuję....