POLITYKA

Referendum ostatniej szansy lewicy we Włoszech… A ołówki tak łatwo się ścierają

Polemika wokół ołówków używanych w lokalach wyborczych towarzyszy niedzielnemu referendum konstytucyjnemu we Włoszech. Z niektórych regionów napływają doniesienia, że zapis ołówkami stosowanymi do wypełniania kart do głosowania jest łatwo ścieralny.

Wykorzystywane w lokalach wyborczych ołówki są niezmywalne – oświadczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które czuwa nad przebiegiem głosowania.

 

Informacje o tym, że ołówki kopiowe, którymi wyborcy zaznaczają "tak" lub "nie" na karcie referendalnej, można łatwo zetrzeć zwykłą gumką, zaczęły pojawiać się w mediach i na portalach społecznościowych. Ansa informuje, że niektórzy wyborcy wysłuchali apeli publikowanych w sieci, aby udać się do lokalu wyborczego z kartką i gumką do ścierania, aby sprawdzić, czy prawdziwe są podejrzenia, iż wręczane w lokalach ołówki są łatwo ścieralne. Każdy wyborca dostaje go razem z kartą do głosowania i musi go oddać po wrzuceniu karty do urny.

 

Jak się zauważa, polemikę wywołał między innymi popularny piosenkarz Piero Pelu, który na swoim profilu napisał: "Ołówek, który wykorzystałem w czasie głosowania, łatwo można było zetrzeć. Sprawdziłem to na kartce, a potem zgłosiłem to przewodniczącemu komisji wyborczej".

 

W związku z falą takich apeli i komentarzy, sugerujących niekiedy, że może za tym kryć się oszustwo wyborcze, MSW w wydanym komunikacie wyjaśniło, powtarzając zapewnienia producenta, że ołówki te są niezmywalne i są "przeznaczone wyłącznie do głosowania na karcie wyborczej". To zaś oznacza, podkreśla się, że zapis ten można łatwo zetrzeć ze zwykłej kartki papieru, ale nie z karty do głosowania.

 

Resort poinformował, że zakupił w tym roku 130 tysięcy ołówków, z których 80 tysięcy przeznaczono na niedzielne referendum.

 

Jednocześnie MSW dodało, że lokalne władze administracyjne odpowiedzialne za organizacje wyborów mogły wykorzystać w lokalach wyborczych ołówki z poprzednich lat, które miały w depozytach.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Nie USA, nie Rosja. To TEN kraj teraz rozdaje karty. Dla Polski to nie jest dobra wiadomość

Promocja homoseksualizmu we Wrocławiu! Uważajcie na dzieci!

Redakcja malydziennik

Znamy pierwsze wyniki wstępnej sekcji zwłok ofiar katastrofy Tu 154!!!!

Redakcja malydziennik
Ładuję....