CYWILIZACJA

Raport NIK o jakości zagranicznych produktów w Polsce. Zobacz jak…

sklep

NIK potwierdza: towary w Polsce gorszej jakości niż na Zachodzie

W  raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała, jak ze swoich zadań wywiązuje się Inspekcja Handlowa, stwierdzono, że światowe koncerny spożywcze wpuszczają na polski rynek produkty o niskiej jakości, a część z nich nie spełnia norm.

„Testy wyrobów z rynku polskiego i zachodnioeuropejskiego wykazały podwójną jakość produktów, czego dowiedzieliśmy się dzięki Inspekcji Handlowej. Dlatego potrzeba dalszych intensywnych kontroli oraz działań poprawiających świadomość konsumentów, która nadal jest słaba” – powiedział  prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Według dziennika w latach 2014–2017 zbadane przez NIK wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej przeprowadziły łącznie 48 tys. kontroli, głównie artykułów rolno-spożywczych. „Okazało się, że 38 proc. pobranych partii produktów z niemal połowy zbadanych placówek nie spełniało norm i dyrektyw. W przypadku żywności i artykułów spożywczych IH zakwestionowała co piątą partię towaru, ale uchybienia dotyczyły już 60 proc. sklepów” – czytamy.

Alarmująco wypada porównanie asortymentów jakościowych towarów w Polsce i w Niemczech, które na zlecenie NIK przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. „Ze 101 par produktów 12 dotyczyły +istotne różnice+. Towary przeznaczone na polski rynek miały często niższą jakość”.

Z badania wynika też, że 22 produkty były u nas droższe niż w Niemczech. „UOKiK zastrzega wprawdzie, że próba jest zbyt mała, by odnosić badanie do całego rynku, jednak ustalenia dotyczące wycinka są wymowne” – czytamy.

Źródła: Superstacja

Fot. Pixabay

Zobacz też: https://malydziennik.pl/nie-wiesz-co-dac-pod-choinke-zobacz-nasze-propozycje/

 

Komentarze

Zobacz także

Prawo dziecka do… zabicia dziecka. Oto absurd Komitetu Praw Dziecka ONZ

Gwiazda porno całkowicie zmieniła swoje życie, kiedy usłyszała to jedno pytanie. Ty też je sobie zadaj!

Zatrzymać ideologię gender w polskich samorządach

Ładuję....