WYDARZENIA

Rak nie musi boleć. Polscy lekarze testują nową metodę walki z bólem

Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej. Dzięki terapii możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 proc. – informuje "Puls Biznesu".

Zabiegowi wykorzystującemu nowatorską technologię poddała się 38-letnia kobieta od kilku lat zmagająca się z chorobą nowotworową. U pacjentki zdiagnozowano przerzuty, m.in. w kościach, którym towarzyszył ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie. Zakończył się on sukcesem.

 

"Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu" – zaznacza Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w szpitalu Pro-Familia.

 

Jak podaje gazeta, obecnie terapia wykorzystująca termoablację ultradźwiękową do leczenia bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej kości nie jest refundowana przez NFZ. Pro-Familia zabiegi będzie jednak wykonywać bezpłatnie – w ramach grantu badawczego.(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Co za bezczelność! Owsiak nie zamierza przepraszać za swoją skandaliczną wypowiedź: ”Na krok nie cofnę moich słów"

Redakcja malydziennik

Benedykt XVI nie żyje? Informacja z konta niemieckiego biskupa na Twitterze

Piotr Karwowski

UWAGA! Oto mikstura, która … poprawi twoją pamieć, wzrok i …

Ładuję....