POLITYKA

Putin stawia warunki Polsce ws. wspólnego dialogu

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, przyjmując na Kremlu listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP w Rosji Włodzimierza Marciniaka, że odbudowanie dialogu politycznego z Polską jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu.

"Z naszej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby osiągnąć ten cel" – zapewnił.

 

Putin zaznaczył przy tym, że obecnego stanu stosunków rosyjsko-polskich raczej nie można nazwać zadowalającym.

 

Rosyjski prezydent przyjął w środę listy uwierzytelniające od przedstawicieli 19 misji dyplomatycznych, w tym ambasadorów czterech państw UE: Finlandii, Grecji, Holandii i Luksemburga, a także krajów bałkańskich, państw Afryki, Islandii, Kambodży i Nowej Zelandii.

 

Listy uwierzytelniające wręczył również nowy nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Celestino Migliore, wcześniej nuncjusz apostolski w Warszawie. Putin powiedział, że Rosja jest zadowolona z konstruktywnej współpracy z Watykanem. Obie strony "wspólnie opowiadają się za budowaniem jednolitego frontu walki z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym; bronimy wagi wzmocnienia podstaw moralnych w sprawach międzynarodowych" – wskazał.

 

W wystąpieniu przed ambasadorami gospodarz Kremla wspomniał o konflikcie syryjskim. "W znacznej mierze na ziemi syryjskiej decyduje się teraz zdolność i gotowość społeczności międzynarodowej do zjednoczenia wysiłków i przeciwstawiania się razem wspólnemu dla wszystkich nas zagrożeniu terrorystycznemu" – powiedział.

 

Podkreślił, że rozwiązanie konfliktu w Syrii może nastąpić tylko na drodze uregulowania politycznego. "Rosja wspiera rozpoczęcie dialogu wewnątrzsyryjskiego" – zapewnił.

 

Nowy ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak jest politologiem i znawcą Rosji, specjalistą w sprawach polityki rosyjskiej i współczesnej Rosji. W sierpniu otrzymał nominację ambasadorską od szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, a w połowie października rozpoczął misję w Federacji Rosyjskiej.

 

Przed nominacją kierował Katedrą Stosunków Międzynarodowych w Akademii Ignatianum w Krakowie, wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Kierował Zakładem Porównawczych Badań Postsowieckich w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych oraz Narodowej Rady Rozwoju powołanej w 2009 roku przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Gadowski miażdży KOD i … ZOBACZ

Redakcja malydziennik

Włosi biorą się za imigrantów. To koniec "wolnej amerykanki", od teraz wszyscy będą musieli nauczyć się języka włoskiego

Redakcja malydziennik

Komunia Święta tylko na kolanach? Naśladujmy św. Jana Pawła II – przypomina kard. Sarah!

Redakcja malydziennik
Ładuję....