POLITYKA

Putin ponownie prezydentem? Pomoże mu…

Donald Trump sugeruje ostrzejszy ton wobec poczynań Rosji. Tymczasem na Wschodzie Władimir Putin szykuje się do kolejnej kadencji w fotelu prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Rosyjski analityk polityczny, Gleb Pawłowski, podtrzymuje optymistyczne nastroje w kwestii współpracy między dwom mocarstwami. „Z Trumpem, jako potencjalnym potężnym sojusznikiem, Putin jest pół-władcą świata” – mówi dla The Moscow Times. I dodaje, że zwiększa to możliwości kolejnej ponownego wyboru na prezydenta Władimira Putina w przyszłym roku: „jego reelekcja ma teraz aspekt globalny”.

 

Gazeta podaje, że Putinowi brakuje konkurencji – jedyny realny oponent, Alexei Navalny, skazany jest na 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, co wyklucza go z wyścigu o posadę.

 

Putinowi brakuje tylko powodu do rządzenia, bo raczej wątpliwym jest, aby zechciał zreformować państwo. Ale politycznego paliwa może mu za to dostarczyć właśnie Donald Trump.

 

Wczorajszy tweet prezydenta Stanów Zjednoczonych na nowo otworzył dyskusję nad relacjami z Rosją. „Krym został WZIĘTY przez Rosjan w czasie Administracji Obamy. Czy Obama był zbyt miękki wobec Rosji?” – napisał posądzany o prorosyjskie sympatie polityk.

 

Komentarz rozdmuchał debatę za oceanem. CNN wskazuje, że Trumpa popierają także wcześniejsi przeciwnicy z łona Partii Republikańskiej. Chodzi między innymi o Johna McCaina, senatora i kandydata na prezydenta przed ośmioma laty, który także na Tweeterze wyraził chęć współpracy w tym zakresie.

 

Balansowanie więc między hasłami o sojuszu z nowym prezydentem USA, a potrzebą obronienia żywotnych interesów Rosji może dostarczyć argumentów za rządzeniem także przez kolejną kadencję.

 

Na zmianę w rosyjskich władzach przyjdzie zatem jeszcze poczekać – Putin raczej nie odpuści prestiżowej sprawy Krymu. 

Źródło: CNN, MT

Komentarze

Zobacz także

Chamskie zachowanie Junkcera w stosunku do Papieża. ZOBACZ!

Oto prawda na temat bójki islamistów pod warszawskim meczetem

Pięciolatek oskarżony o terroryzm. Jego rodzice mają teraz wielki kłopot

Redakcja malydziennik
Ładuję....