POLITYKA

PRZERAŻAJĄCE. Starsi ludzie nie mają kontaktu z bliskimi, więc wysyłają do nich…

Japońskie domy opieki coraz częściej sięgają po humanoidalne roboty, by zapewnić podopiecznym lepsze samopoczucie. Kontakt z takimi maszynami daje seniorom namiastkę kontaktu z żywym człowiekiem i poprawia ich samopoczucie.

Zjawisko przybliża czwartkowy dziennik "Japan Times", powołując się na przykład domu opieki w mieście Natori w prefekturze Miyagi. Placówka korzysta z robotów o nazwie Telenoid, które są w stanie nawiązać z człowiekiem prosty dialog oraz posłużyć jako medium do komunikacji z krewnymi. 

 

Telenoid waży 2,7 kg i mierzy 50 cm. Przypomina humanoidalny kształt, zamiast kończyn ma niewielkie wypustki, jego twarz pozbawiona jest wyrazu, robot nie ma także określonej płci. Słucha wypowiadanych komunikatów, potrafi w prosty sposób odpowiadać na temat, rusza głową na boki. Opracował go zespół naukowców z uniwersytetu w Osace pod kierownictwem profesora Hiroshiego Ishiguro. Dom opieki Urayasu opisany w "Japan Times" jako pierwszy w kraju wykorzystuje roboty od lutego br. 

 

Personel placówki przyznaje, że pacjenci cierpiący na demencję, wahania nastroju oraz nie mogący poradzić sobie z utratą bliskich po kontakcie z robotem odżywają i łagodnieją. 

 

Technologia pomaga również lokalizować seniorów, którzy zaginęli. Aplikacja o nazwie "Mimamori Eye" (czuwający stróż) pozwala rodzinom oraz pracownikom domu opieki kontrolować lokalizację starszych osób cierpiących na demencję. Program można zainstalować na smartfonie, działa w promieniu 20 km. Twórca aplikacji uruchomił także specjalną infolinię, na którą można zgłaszać zaginione i odnalezione osoby. 

 

Telewizja Channel News Asia przypomina także o zaawansowanym programie wykorzystującym nowe technologie, który jest testowany na różnych płaszczyznach w Japonii. Seniorzy mają do dyspozycji inteligentne domy najeżone czujnikami, które rozpoznają zachowania odbiegające od normy, są czułe na zmiany temperatury ludzi, rejestrują ich kaszel czy omdlenie i są w stanie błyskawicznie powiadomić służy ratunkowe. Systemy odcinają prąd w razie pożaru, a także dają znać opiekunom, że senior wstał z łóżka.

 

Według naukowców Japonia będzie zmagać się w najbliższym czasie z coraz szybszym tempem starzenia się społeczeństwa, co w połączeniu z rosnącą długowiecznością Japończyków stwarza dla budżetu państwa problem w postaci konieczności zwiększania wydatków na opiekę socjalną wobec braku dostatecznej siły roboczej.

 

Rafał Tomański (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Picie jakiegokolwiek alkoholu w ciąży powoduje PRZERAŻAJĄCE zmiany na twarzy dziecka!

Redakcja malydziennik

Lans na aborcji się opłacił. Natalia Przybysz Superbohaterką „Wysokich Obcasów”

Redakcja malydziennik

Szok. Aż tylu Polaków wymaga pomocy psychiatrycznej!

Redakcja malydziennik
Ładuję....