ARCHIWUM

Przerażające! Codziennie pijemy PLASTIK. Jak to odbije się na naszym zdrowiu?

Miliardy ludzi na całym świecie piją wodę skażoną cząsteczkami plastiku – wynika z dziennikarskiego śledztwa organizacji Orb Media. Na jej zlecenie naukowcy zbadali 159 próbek wody na całym świecie.

Tak zwane mikroplastiki, czyli włókna tworzyw nie większe niż pół centymetra, znaleziono w kranach od Nowego Jorku przez Afrykę, Europę po Indie. 

 

Największy współczynnik skażenia odnotowany został w wodach Stanów Zjednoczonych, gdzie aż 94% próbek zawierało mikrowłókna plastiku. Na kolejnym miejscu uplasował się Liban i Indie, tam zanieczyszczonych jest ponad 80% przebadanych wód. Najczystsza woda wydaje się być w Europie, gdzie skażenie mikrowłóknami wynosi 72%. Jest to tak wiele, że najprawdopodobniej nie sposób znaleźć dziś czystą wodę na Ziemi. Każda z próbek zawierała 500 ml wody. W poszczególnych próbkach naukowcy odkryli średnio od 4,8 włókien w Ameryce, do 1,9 włókien w Europie.

 

Dotychczasowe badania naukowców skupiały się na badaniu zanieczyszczenia mikrocząsteczkami plastiku wód oceanicznych, teraz okazuje się, że problem dotyczy również wody pitnej. 

 

„Mamy wystarczająco dużo danych na temat dzikiej fauny i wpływu [plastiku] na dziką przyrodę. Jeśli to wpływa na [dzikie zwierzęta], to myślimy, że to w jakiś sposób nie wpłynie również na nas?” – zastanawia się dr Sherri Mason z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork.

Źródło: Telewizja Republika;swiato-poglad.pl, tvn24.pl

Komentarze

Zobacz także

USA chce uderzyć w Putina i jego otoczenie!

Redakcja malydziennik

Bili ją maczugami, przypalali, wreszcie obcięli jej piersi… Wtedy zjawił się Anioł i…

Redakcja malydziennik

Internauci płaczą ze śmiechu oglądając króla gaf polskiej polityki w akcji!

Redakcja malydziennik
Ładuję....