ARCHIWUM

Przed wizytą Merkel Niemcy przymilają się do Polski

Rząd Niemiec pragnie zachować i umacniać bardzo dobre i bliskie relacje z Polską, które ze względu na wojenną przeszłość nie są oczywistością – zapewnił w poniedziałek jego rzecznik Stefen Seibert na konferencji prasowej.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza PAP, nie potwierdził terminu wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie. "Terminy podróży kanclerz podajemy zawsze w piątki na następny tydzień. W tym przypadku będzie tak samo" – zapewnił.

 

Rzecznik prasowy PiS Beata Mazurek potwierdziła w niedzielę, że Merkel przyjedzie do Polski na zaproszenie premier Beaty Szydło. "Gazeta Wyborcza" podała wcześniej, że do wizyty dojdzie 7 lutego. Źródła dyplomatyczne w Berlinie potwierdziły PAP przygotowania do wizyty, nie precyzując jednak terminu.

 

"Za najważniejsze zadanie uważamy to, by nie tylko zachować, lecz także umacniać bardzo dobre i bliskie relacje z Polską, które wykrystalizowały się w minionych latach i które ze względu na naszą wspólna przeszłość nie są bynajmniej oczywistością" – powiedział Seibert. "To jest motto naszej polityki wobec Polski" – podkreślił.

 

Jak zastrzegł, Niemcy i Polska są członkami Unii Europejskiej, która jest "wspólnotą wartości". "Należy o tym czasami przypominać" – zauważył. Seibert przypomniał, że Komisja Europejska "wdrożyła proces dialogu z rządem polskim" i że działa także Komisja Wenecka.

 

"Mówiliśmy tutaj (na konferencjach prasowych), że rząd z uwagą i troską śledzi przebieg wydarzeń w parlamencie polskim. Przyjęliśmy do wiadomości zapowiedź polskiego rządu, że dotychczasowe zasady dostępu mediów do Sejmu będą nadal obowiązywać i nie zostaną ograniczone. Jest to zgodne z naszym rozumieniem wolności prasy jako centralnej demokratycznej wartości" – wyjaśnił rzecznik Angeli Merkel.

 

Seibert zwrócił uwagę, że to Komisja Europejska jako strażniczka traktatów prowadzi rozmowy z polskim rządem "tam, gdzie może być to konieczne".

 

Rzecznik powtórzył, że kontynuacja bliskiej i pełnej sukcesów współpracy z Polską jest dla rządu "celem o wielkim znaczeniu". "W kontaktach z Polską jesteśmy zawsze świadomi bolesnej historii obu krajów; wiemy równocześnie, że jesteśmy częścią europejskiego obszaru prawa, a wolność mediów jest jego ważnym elementem" – podsumował Seibert.

 

W wywiadzie dla Radia Szczecin prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział wcześniej: "Będę musiał powiedzieć kanclerz, że Niemcy powinni się zdecydować co do charakteru stosunków z Polską, bo nie można naraz Polski atakować, od czci i wiary odsądzać, i jednocześnie liczyć na to, że te stosunki będą dobre".

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Patrioci zamiast chuliganów, czyli wielka polska armia!

Redakcja malydziennik

To NIEWIARYGODNE, ale w Lourdes cały czas dochodzi do uzdrowień! Lekarz: są niewytłumaczalne

Redakcja malydziennik

Papież pobłogosławił przyjmowanie komunii przez rozwodników i antykoncepcję… To nie żart, to austriacki biskup!

Redakcja malydziennik
Ładuję....