RELIGIA

PRZECZYTAJ co o małżeństwie sądzi Papież Franciszek: w sakramencie małżeństwa odzwierciedla się…

„Nie omieszkajcie nigdy przypominać chrześcijańskim małżonkom, że w sakramencie małżeństwa odzwierciedla się sam Bóg, naznaczając je swym wizerunkiem i niezatartym znamieniem swej miłości” – mówił Papież.

Słowa te wypowiedział Franciszek do zgromadzonych w Trybunale Roty Rzymskiej proboszczów. Zebrali się na kursie dotyczącym nowych zasad orzekania nieważności małżeństwa. 

 

„W większości wypadków to najpierw do was zwracają się młodzi, którzy pragną utworzyć nową rodzinę i zawrzeć sakrament małżeństwa. To również do was zwracają się małżonkowie, którzy z powodu poważnych problemów w swych relacjach przeżywają kryzys i mają potrzebę ożywienia swej wiary oraz odkrycia łaski sakramentu. W niektórych przypadkach proszą was też o wskazówki, jak zainicjować proces orzekający o nieważności małżeństwa. To wy najlepiej znacie i jesteście w najbliższym kontakcie z realiami tkanki społecznej w terenie, doświadczając ich różnorodności, na którą składają się małżeństwa zawarte w Chrystusie, wolne związki, małżeństwa cywilne, związki rozbite, rodziny i młodzi szczęśliwi i nieszczęśliwi. Dla każdego i w każdej sytuacji macie być towarzyszami w drodze, by dawać świadectwo i wsparcie” – powiedział Papież.

 

"Niech waszą podstawową troską będzie dawanie świadectwa o łasce sakramentu małżeństwa i fundamentalnym znaczeniu rodziny" przekazał proboszczom Franciszek. Zachęcał także aby ciągle głosić, że to właśnie małżeństwo jest znakiem oblubieńczej więzi, jaka istnieje między Chrystusem a Kościołem.

 

„Świadectwo to dajecie w sposób konkretny, przygotowując narzeczonych do małżeństwa, uświadamiając im głębokie znaczenie kroku, jaki mają zrobić, a także, kiedy towarzyszycie z troską młodym parom, pomagając im przeżywać w mocy Bożej piękno ich małżeństwa, z jego blaskami i cieniami, w chwilach radości i trudu. Zastanawiam się, ilu z tych młodych, którzy uczestniczą w kursach przedmałżeńskich, rozumie, co oznacza małżeństwo, że jest znakiem jedności Chrystusa i Kościoła. Mówią «tak», ale czy to rozumieją? Czy wierzą w to? Jestem przekonany, że do sakramentu małżeństwa potrzebny jest prawdziwy katechumenat, a nie przygotowanie, które sprowadza się do dwóch czy trzech spotkań”.

 

„Również i oni są ukochani przez Serce Chrystusa. Patrzcie na nich z czułością i współczuciem” – apelował Papież odnośnie postawy co do związków niesakramentalnych, dotyczących szczególnie zagubionych młodych ludzi.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Na świecie wciąż łamane są prawa podstawowe. Papież ostro potępia… TEGO nie przeczytasz w MAINSTREAMOWYCH MEDIACH!

Redakcja malydziennik

Trzeba wierzyć, a nie doznawać… WAŻNE podpowiedzi do życia normalnego!

Papież Franciszek rozważa abdykację

Redakcja malydziennik
Ładuję....