RELIGIA

Prymas o Bożym Miłosierdziu: to odpowiedź Boga na zło świata

Odpowiedzią Boga na zło świata jest miłosierdzie – mówił w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej prymas polski abp Wojciech Polak. Podczas mszy św. z okazji zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia hierarcha zamknął najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce – Drzwi Gnieźnieńskie.

Prymas abp Wojciech Polak podkreślał w niedzielę, że Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia miał pomóc skierować i utkwić nasz wzrok w miłosierdziu Pana, „a utkwić wzrok w miłosierdziu – to nade wszystko odkryć, że odpowiedzią Boga na ludzki grzech jest przebaczenie i miłosierdzie” – mówił Polak.

 

„Otwarta dla nas Brama Miłosierdzia mogła więc nam pomóc tylko wtedy, gdy przechodząc przez nią mieliśmy świadomość, że wchodzimy do serca Boga, że zanurzamy się w Jego miłosierdziu z całą naszą słabością i grzesznością, że Go w naszym życiu potrzebujemy” – podkreślał hierarcha.

 

Arcybiskup zaznaczył w homilii, że miłosierdzie jest „odpowiedzią Boga na zło świata”. „Wobec różnych strasznych zjawisk czy kataklizmów, wobec wojen i przewrotów, wobec prześladowań i cierpień, których doświadczą, mogą być pewni, że miarą wyznaczoną złu – jak pisał w swej książce +Pamięć i tożsamość+ św. Jan Paweł II – którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie Boże miłosierdzie” – mówił duchowny.

 

Jak dodał, tylko miłosierdzie jest w stanie ochronić człowieka przed niepewnością i lękiem. „Strzeże, by nie dać się uwieść jakimś fałszywym obietnicom czy szaleńczym prorokom. Ochrania nas i sprawia, że nawet włos z głowy nam nie spadnie” – powiedział.

 

„Boże miłosierdzie też wciąż wzywa, aby wobec tego, co się dzieje i wydarza na świecie, nie przybierać jakiejś pozy chłodnego oskarżyciela czy sędziego. Ani bowiem ucieczka od świata w jakąś spokojną niszę, ani odpowiedź złem na dziejące się zło czy prześladowania nie są tak naprawdę postawą uczniów Jezusa” – dodał.

 

Prymas podkreślał także, że droga uczniów Jezusa to bycie gotowym na nieustanne dawanie świadectwa. „Nie trwoga, lęk czy ucieczka, nie zamknięcie się w sobie i wybudowanie murów wokół nas, nie bezmyślny atak czy konfrontacja, oskarżenie przeciw oskarżeniu, śmierć przeciw śmierci, odrzucenie przeciw odrzuceniu, ale wytrwałe świadectwo. Miłosierdzie kruszy mury i rozwiewa ludzkie lęki. Miłosierdzie leczy i uzdrawia. Miłosierdzie ochrania i podnosi z upadku. Miłosierdzie broni przed unicestwieniem i złem” – zaznaczył.

 

Prymas przypomniał w homilii, że od ubiegłorocznej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdy uroczyście otworzono Drzwi Gnieźnieńskie jako Bramę Miłosierdzia, „mogliśmy w ciągu całego tego roku rzeczywiście doświadczyć łaski i miłosierdzia”.

 

„Przypomniałem wówczas nam wszystkim, że ta otwarta Brama Miłosierdzia jest także po to, abyśmy wchodząc przez nią do tej świątyni i doświadczając tutaj Bożej łaski i miłosierdzia, potrafili z kolei wyjść przez te same otwarte drzwi do świata, wrócić do naszych rodzin, do naszych domów, do miejsca naszej codziennej pracy, miejsce cierpienia i odpoczynku, by zanieść innym miłosierdzie, którego sami tutaj doświadczyliśmy” – mówił duchowny.

 

Podkreślił, że obecnie, kiedy Rok Miłosierdzia się kończy, nadszedł czas refleksji i podsumowań, „czy rzeczywiście skorzystaliśmy z tego błogosławionego czasu łaski? Czy najpierw my sami potrafiliśmy przyjąć Boże miłosierdzie? Czy uwierzyliśmy, że Bóg wciąż wychodzi do nas i nam przebacza? Czy uwierzyliśmy w Boże miłosierdzie?”.

 

„Jeśli bowiem dobrze przeżyliśmy ten święty czas i w nas ugruntowało się to pragnienie, niech ono nas dalej prowadzi. Niech wciąż przypomina nam słowa Jezusa: błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – podsumował prymas.

 

W niedzielę abp Polak zamknął symbolicznie najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce – romańskie Drzwi Gnieźnieńskie. Zamknięte zostały także Bramy Miłosierdzia na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej: w Trzemesznie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Markowicach, Pakości, Wągrowcu, Chodzieży, Biechowie oraz w Kawnicach.

 

Rok Jubileuszowy rozpoczął się 8 grudnia 2015 r. Papież Franciszek zakończy obchody Roku Miłosierdzia w bazylice św. Piotra w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada. 

Źródło: (PAP)

Komentarze

Zobacz także

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wreszcie OSTRO: uniwersalna doktryna Kościoła otrzymuje sprzeczne regionalne interpretacje

Redakcja malydziennik

Ta kobieta przekazuje setki milionów dolarów na zabijanie dzieci i promuje homoseksualizm. Papież Franciszek odznaczył ją orderem za zasługi dla Kościoła!

Redakcja malydziennik

Reformacja przyniosła wojny. Odpowiedzialny za ekumenizm gorzko o dokonaniach Lutra

Redakcja malydziennik
Ładuję....