WYDARZENIA

Prezydent Duda podpisał ustawę "Za Życiem". Ustawa wchodzi w życie w 2017 roku!

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł – poinformowała PAP w czwartek Kancelaria Prezydenta.

W niedawnym wywiadzie dla PAP prezydent powiedział, że to jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu. "Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę. To jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu i uważam, że należy to docenić. W miarę jak będzie wzrastała zamożność polskiego społeczeństwa i państwa, to program ten powinien być rozbudowywany" – powiedział Duda.

 

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

 

Zgodnie z ustawą, wsparcie dla rodzin oraz kobiet w ciąży będzie realizowane m.in. przez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających, do diagnostyki prenatalnej oraz poprzez zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Ponadto ustawa np. gwarantuje kobietom w ciąży oraz dzieciom z ciężkimi chorobami prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach.

 

Zgodnie z ustawą, do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów.

 

Podpisana w czwartek przez prezydenta ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.

 

Grzegorz Dyjak (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Wybrał się na polowanie. Zobacz co go spotkało w lesie

Redakcja malydziennik

Makabryczna zbrodnia z Katowic: 18-latek próbował spalić ofiary, którą obrabował

Redakcja malydziennik

Uwaga! Dobra wiadomomość! Niemuzłumanie jednak nie pójdą do piekła !

Redakcja malydziennik
Ładuję....