ARCHIWUM

Prezydent Duda o Żołnierzach Niezłomnych: Uratowali tysiące Polaków!

Dzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych – mówił w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci tych żołnierzy.

"Dziś, kiedy wreszcie Żołnierze Niezłomni mogli zostać przywróceni zbiorowej pamięci Polaków, skłaniamy czoła przed wszystkimi bohaterami polskiej niepodległości" – powiedział prezydent.

 

"Nie byłoby tej niepodległości, która odzyskaliśmy w ’89, ’90 roku, gdyby nie tamten ich czyn, bo ta pamięć – choć państwo sowieckie wymazywało ją rękami tych, których w Polsce ustanowiło – to ta pamięć pozostała wśród ludzi, bo Polacy, ci którzy pragnęli wolnej Polski, ci którzy wspomagali Żołnierzy Niezłomnych, pamiętali o ich bohaterstwie" – mówił Andrzej Duda.

 

Podziękował wszystkim tym, którzy tę pamięć przez lata przechowywali. "Chciałem dziś jako prezydent Rzeczpospolitej podziękować i skłonić czoło jeszcze raz przed tymi wszystkimi, którzy w latach ’90 i później o tę pamięć walczyli" – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że o tę pamięć "trzeba było niestety bardzo często (…) walczyć, żeby się przebić przez poprawność niby polityczną".

 

Zdaniem prezydenta "jedno jest pewne, że ci którzy walczyli z Niezłomnymi, byli albo Sowietami, albo zdrajcami służącymi Sowietom, i nie ma innego podziału".

 

Podziękował też wszystkim tym, którzy upamiętniają Niezłomnych, tym którzy zorganizowali "piękne uroczystości pogrzebowe nie tylko Łupaszki, Inki i Zagończyka, ale wielu, wielu innych Żołnierzy Niezłomnych w całej Polsce".

 

Andrzej Duda podziękowania skierował także do zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który – jak mówił prezydent – "dla nas odnajduje tych polskich bohaterów, których chciano zadeptać, których nie chowano po ich zamordowaniu, których wrzucano do dołów śmierci po to, żeby pamięć ich zniszczyć, by nigdy nie wrócili".

 

"Dziś, dzięki wszystkim młodym Polakom zaangażowanym w sprawę Żołnierzy Niezłomnych, oni wracają, a polskie państwo może – w sensie instytucjonalnym, poprzez najwyższe władze – oddawać im dzisiaj hołd w postaci wielkich uroczystości, uroczystości patriotycznych, na które przychodzą setki tysięcy rodaków, przede wszystkim młodych" – powiedział prezydent.

 

W piątek 11 listopada, w Święto Niepodległości, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe oraz nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.

 

Tegoroczna msza za ojczyznę w dniu Święta Niepodległości odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, która tego właśnie dnia zostanie uroczyście otworzona.

 

Uroczystości otwarcia świątyni wybudowanej na Polach Wilanowskich w Warszawie potrwają trzy dni. Rozpoczną się 11 listopada o godz. 9 mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W mszy będą uczestniczyć przedstawiciele najwyższych władz RP, oprócz prezydenta, także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Beata Szydło.

 

Następnie w Belwederze prezydent wręczy wysokie odznaczenia państwowe. Jak powiedział PAP podsekretarz stanu w Kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski, zostaną one przyznane "obywatelom Rzeczpospolitej, którzy współtworzą niepodległą Polskę, szczególnie zasłużyli się dla wolnej Polski i mogą być wzorem dla innych".

 

"To będą osoby, które reprezentują różne zawody, odnoszą sukcesy na różnych polach, które przekładają się też na sukcesy wolnej Polski" – dodał minister. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

 

Podczas tej uroczystości zostanie również wręczona nominacja generalska dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Akt nadania stopnia generalskiego odbierze dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego Filip Frąckowiak. Prezydent mianował pośmiertnie – na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza – płk. Kuklińskiego na stopień generała brygady.

 

Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

 

W południe prezydent weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Planowane jest wystąpienie prezydenta. O godz. 13 rozpocznie się przemarsz pododdziałów z pl. Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowy Świat i Alejami Jerozolimskimi.

 

O godz. 14 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz zaproszonych gości: przedstawicieli organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich, młodzieżowych, a także polityków i działaczy samorządowych.

 

Po zakończeniu oficjalnych obchodów Święta Niepodległości prezydent uda się do Świdnika, gdzie weźmie udział we wspólnym z mieszkańcami tego miasta śpiewaniu pieśni patriotycznych.

 

"Pewną tradycją prezydentury Andrzej Dudy stało się już, że oficjalne obchody świąt państwowych łączy on ze wspólnym świętowaniem z rodakami. 11 listopada prezydent spotka się z mieszkańcami Świdnika, którzy organizują w swoim mieście wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych" – powiedział Kolarski.

 

Jak dodał, prezydent uczestnicząc w takich "obywatelskich formach świętowania", chce pokazać, że jest to znakomity przykład, jak można razem, godnie obchodzić święta państwowe, cieszyć się ze Święta Niepodległości.(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Oto, z jakich powodów cierpiał ten duchowny! Podstawową przyczynę widział w ODDALANIU SIĘ OD BOGA

Redakcja malydziennik

Lewaccy ekoterroryści pobili księdza! Oto żniwo lewackiej antykościelnej propagandy!

Redakcja malydziennik

Petru traci stanowisko w .Nowoczesnej! Zamienił stryjek siekierkę na kijek?

Redakcja malydziennik
Ładuję....