POLITYKA

Premier: partnerstwo Polski i Niemiec konieczne dla projektu europejskiego. Szydło mówi również NIE dla Nord Stream 2!

Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie .

Premier podkreśliła, że Polska i Niemcy to dwa kraje w UE, które mają ogromną rolę do spełnienia przy zmianach, które następują w Unii Europejskiej. "Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego" – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

 

Zapowiedziała, że będzie kontynuowała rozmowy z kanclerz Niemiec jeszcze we wtorek m.in. na temat reformy UE, wizji Polski i Niemiec dotyczących przyszłości UE. Wśród tematów rozmowy Szydło wymieniła też kryzys migracyjny, wspólny rynek, politykę obronną, wszystkich

elementów wiążących się ze zmianami, które będą następowały w UE.

 

Polska premier podziękowała Merkel za zaangażowanie Niemiec w realizację postanowień szczytu warszawskiego NATO. "Wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest niezmiernie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego regionu Europy ale też z punktu widzenia bezpieczeństwa globalnego" – powiedziała Szydło. 

 

Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podkreśliłam, że realizacja inwestycji Nord Stream2 jest dla Polski nie do zaakceptowania – oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie szefowych rządów obu państw.

 

"Podkreśliłam w naszej rozmowie, że dla Polski nie do zaakceptowania jest realizacja inwestycji Nord Stream2. Podkreśliłam, że Polska jest otwarta na to, żeby rozmawiać o ambitnej europejskiej polityce klimatycznej, ale z uwzględnieniem tego miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest jak najbardziej odpowiadający" – powiedziała premier Polski na wspólnej z niemiecką kanclerz konferencji prasowej, zorganizowanej po ich spotkaniu w Warszawie. 

 

Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach – na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich – powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie.

 

"Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach, (to) kooperacja polityczna, zarówno na szczeblu bilateralnym, jak i również innym. To jest również ścisła kooperacja gospodarcza, oraz współpraca na szczeblu społeczeństw obywatelskich" – powiedziała kanclerz Merkel.

 

Podziękowała też szefowej polskiego rządu za przyjazne przyjęcie, zaproszenie do Warszawy oraz chęć kontynuacji współpracy dwustronnej.

 

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że jej rozmowy z Szydło dotyczyły m.in. tego, co możemy wspólnie zrobić w Unii Europejskiej, a także o ochrony klimatu.(PAP)

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Ziemkiewicz pisze … Do przyjaciół Niemców

Redakcja malydziennik

Oto jak Ukraina argumentuje zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla na swój teren

Redakcja malydziennik

Amerykańscy żołnierze ruszają do Polski. Będzie ich u nas…

Redakcja malydziennik
Ładuję....