Biskupi nie mogą subiektywnie reinterpretować nauki Kościoła – podkreślił w wywiadzie dla „Rheinische Post” prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller.
Kardynał zaznaczył, że nie jest w jego stylu krytykowanie publikacji biskupów, ale podkreślił, że nie sądzi, by było czymś korzystnym, że każdy biskup wydaje dokument, w którym komentuje papieskie dokumenty, „wyjaśniając jak on je subiektywnie rozumie”.
W ten sposób kardynał odniósł się do „wysypu” dokumentów biskupów, których przedstawiają one całkowicie sprzeczne interpretacje „Amoris laetitia” i możliwości przystępowania do Komunii świętej przez rozwodników w ponownych związkach.
– Nie może być tak, że uniwersalna doktryna Kościoła, sformułowana przez Papieża, otrzymuje odmienne, a nawet sprzeczne regionalne interpretacje. Fundamentem Kościoła jest jedność wiary. Kościół nigdy nie otrzymuje nowego objawienia – mówił kardynał.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał również, że nie ma możliwości udzielenie rozgrzeszenia, jeśli grzesznik nie postanawia poprawy i nie podejmuje decyzji, by więcej nie grzeszyć. Ta jednoznaczne wypowiedź oznacza, że nie ma możliwości udzlelenia rozgrzeszenia osobie rozwiedzionej w ponownym związku bez decyzji o zaprzestaniu cudzołożenia (a tym jest każdy akt seksualny w takim związku).