POLITYKA

Poznamy kluczowe momenty życia płk Kuklińskiego. Zbiór Zastrzeżony zawiera również informacje na ten temat!

W dokumentacji zgromadzonej w tzw. zbiorze zastrzeżonym i odtajnionej w 2016 r. są materiały dotyczące Ryszarda Kuklińskiego – poinformował wiceszef Kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz. Instytut opublikował we wtorek wykaz dokumentów z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Wiceszef Kolegium IPN i szef Wojskowego Biura Historycznego podkreślił, że z ok. 6,5 tys. opublikowanych w wykazie jednostek archiwalnych przejrzał ponad 100.

 

"Chciałem państwu zaprezentować bardzo ciekawy wyciąg z materiałów ujawnionych ze zbioru zastrzeżonego. To jest dziewięć jednostek dotyczących oficer CIA, która pracowała w stacji amerykańskich tajnych służb w Warszawie. Jest to oficer łącznikowy czy łącznikujący pułkownika Kuklińskiego" – powiedział Cenckiewicz na konferencji prasowej w Warszawie. Jak podkreślił, odnalezione przez niego dziewięć jednostek archiwalnych jest materiałem bogatym, który pozwoli na zbadanie kluczowych momentów w biografii awansowanego niedawno na generała Ryszarda Kuklińskiego.

 

"Myślę, że jednym z powodów dla których te dziewięć tomów zostało złożonych w zbiorze zastrzeżonym w momencie, kiedy powstał w IPN, jest fakt, że działania operacyjne w sprawie (…) kontynuował pułkownik Gromosław Czempiński" – dodał wiceszef Kolegium IPN.

 

Wykaz odtajnionej w 2016 r. dokumentacji pojawił się na stronie internetowej IPN ok. godz. 10. Wykaz obejmuje wyłącznie te jednostki archiwalne, które w 2016 r. wyłączono z magazynów, gdzie znajdował się były wyodrębniony, tajny zbiór archiwum IPN. Tak jak wcześniej zapowiadali PAP archiwiści Instytutu wykaz zawiera sygnatury jednostek archiwalnych oraz ich krótki opis.

 

W opisach wykazu są dane osobowe m.in. funkcjonariuszy SB, a także informacje o sprawach operacyjnego sprawdzenia, sprawach operacyjnego rozpoznania, dokumentacja wyposażenia wywiadowczego, kwestionariusze ewidencyjne, teczki opatrzone skrótami m.in. KI, RO, SMW. 

 

Informacje z wykazu dotyczą dokumentów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa PRL, które trafiły w poprzednich latach do tajnego zbioru w IPN ze względu na aktualne bezpieczeństwo polskiego państwa.

 

Szczegółowy opis dokumentów z wykazu – jak poinformował w poniedziałek wieczorem IPN – zostanie zamieszczony "w aplikacji Cyfrowe Archiwum, dostępnej dla naukowców i dziennikarzy w każdej czytelni Instytutu Pamięci Narodowej". Udostępnianie dokumentów zawartych w wykazie odbywać się będzie na zasadach określonych w przepisach ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Kolejne złe wieści z Turynu na północy Włoch: rannych jest aż 1400 osób. Wszystko dlatego, że…

Redakcja malydziennik

„Sąd odrzucił rzeczywistość i służbę społeczeństwo”. Kardynał bardzo ostro o decyzji sądu! Takich słów potrzebujemy!

Redakcja malydziennik

Za takich rzeczników dziękujemy! "Niemcy są jedynym realnym rzecznikiem polskiego interesu narodowego" – poznaj kuriozalny wpis Jana Hartmana

Redakcja malydziennik
Ładuję....