ARCHIWUM

Poważne zmiany w KOŚCIELE! Ksiądz będzie mógł mieć żonę. Wystarczy tylko, że…

Watykan rozważa zniesienie celibatu i bezżeństwa kapłanów. Nie będzie to jednak powszechna reguła w Kościele, lecz wyjątek wynikający z pewnych okoliczności. 

Warto na początek przypomnieć, że sam celibat wśród księży nie jest związany z Kościołem katolickim od samego początku jego istnienia. Nie wynika także z dogmatów wiary, lecz jest kościelną dyscypliną usankcjonowaną prawnie w XI w. za pontyfikatu papieża Grzegorza XVII.

Do tego czasu wstrzemięźliwość była cnotą, którą hierarchowie pochwalali i zalecali ją stosować. Nie stanowiła wtedy jednak jeszcze nakazu i żonaci mężczyźni mogli otrzymać święcenia kapłańskie.

Czytaj także: Arcybiskup Gądecki bez ogródek: Grzech i zło są w Kościele, ale…

Od samego początku celibat budził wątpliwości w społeczeństwie. Nie dziwi więc, że co jakiś czas pojawiają się głosy, aby go znieść. Wygląda na to, że Watykan zamierza przychylić się do tych próśb. Zniesienie nakazu bezżeństwa nie będzie jednak powszechne – ma być wyjątkiem w słabo zaludnionych parafiach, gdzie występuje deficyt księży.

Na ten moment jest to tylko propozycja, która ma zostać omówiona w Watykanie na synodzie biskupów z Amazonii. Roboczy dokument dotyczący święcenia żonatych mężczyzn stwierdza, że chodzi tylko o tych panów, którzy są „wypróbowanie” i posiadają „udowodnioną wartość”.

Chociaż stwierdzono, że celibat jest darem dla Kościoła, pojawiły się prośby, aby dla najbardziej odległych miejsc rejonu omówić możliwość nadania święceń kapłańskich starszym mężczyznom. Wspólnoty mają trudności ze sprawowaniem regularnie Eucharystii z powodu braku kapłanów. Z tego powodu, zamiast zostawiać te wspólnoty bez Eucharystii, powinno się zmienić kryteria przygotowania i wyborów osób upoważnionych do jej celebracji.

– czytamy w dokumencie.

W przygotowanej propozycji podkreślono także, że potencjalni księża powinni być „szanowanymi i akceptowanymi członkami swoich społeczności, najlepiej rdzennymi mieszkańcami”.  Pojawiło się ponadto zalecenie, aby przyznać większą rolę w Kościele kobietom. „Obecność kobiet w chrześcijańskich społecznościach nie zawsze jest doceniana” – czytamy w dokumencie. 

Synod, który ma omawiać te kwestie odbędzie się w dniach 6-27 października.

Źródło: The Guardian

Komentarze

Zobacz także

WIEMY, kto dokonał zamachu na meczet w Kanadzie! To…

Redakcja malydziennik

Wczoraj zawieszony, dziś sam zrezygnował z członkostwa w PiS. "Chciałbym przeprosić wszystkich Polaków za to, że muszą oglądać ten żenujący spektakl"

Redakcja malydziennik

"Polak z Polakiem niech się trzyma, katolik z katolikiem". Oto rada szefa Radia Maryja

Redakcja malydziennik
Ładuję....