POLITYKA

Poseł pyta resort zdrowia o społeczne koszty aborcji. Z odpowiedzi ministerstwa wynika niewiele, albo i nic

Poseł Jan Klawiter przesłał zapytanie do Ministerstwa Zdrowia w sprawie powiązania aborcji i zjawiska samobójstwa wśród kobiet. Po miesiącu pojawiła się odpowiedź. Niestety, wynika z niej niewiele.

Poseł Prawicy Rzeczypospolitej zauważył, że według badań CBOS z roku 2013 doświadczenie aborcyjne w Polsce dotyczyło od 25 do 35 proc. kobiet, co oznacza, że co czwarta kobieta w Polsce mogła dokonać aborcji.

 

Przywołał także dane z Finlandii, gdzie w latach 1987-94 badano korelację przypadków aborcji i samobójstwa. “Stwierdzono, że odsetek samobójstw kobiet po zabiegu aborcji był dwukrotnie wyższy (34,7%) od odsetka samobójstw po samoczynnym poronieniu (18,1%) i sześciokrotnie wyższy od samobójstw po udanym porodzie (5,4%)”.

 

W związku z tymi danymi w interpelacji poseł Klawiter postawił trzy pytania:

 

  1. Jakie kroki zapobiegawcze podjęło Ministerstwo Zdrowia, aby uniknąć negatywnych skutków społecznych, jakie powoduje podziemie aborcyjne w Polsce?

  2. Czy będzie w Polsce przeprowadzona kampania informacyjna przedstawiająca negatywne skutki aborcji?

  3. Jakie są koszty społeczne leczenia „syndromu aborcyjnego” oraz jaka jest skala samobójstw i śmierci wśród kobiet, które poddały się aborcji?

 

W odpowiedzi ministerstwo nie przedstawiło danych dotyczących kosztów leczenia “syndromu aborcyjnego”, a także skali samobójstw kobiet poddających się aborcji, ale jak napisano: “zwróciliśmy się do Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii z prośbą o ewentualne informacje w tym obszarze”.

 

Jako odpowiedź na pierwsze dwa zapytania odwołano się tylko do realizowanego rządowego programu “Za życiem”.

 

Źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Zobacz także

Szydło prosto z mostu: Kandydatura Donalda Tuska na szefa RE to nie jest sprawa polskiego rządu, ale…

Redakcja malydziennik

Wałęsa przygotowuje atak na rząd polski! ZOBACZ co wymyślił?

Redakcja malydziennik

Zakaz reklamowania Latającego Potwora Spaghetti! Brawa dla… Będziecie zaskoczeni!

Redakcja malydziennik
Ładuję....