ARCHIWUM

Ponad połowa Polaków uwielbia Prezydenta Andrzeja Dudę!

Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 53 proc. ankietowanych, negatywnie – 36 proc. – wynika z listopadowego sondażu CBOS. Krytyczną opinię o Sejmie ma 58 proc. badanych, a pozytywną – 28 proc. Pozytywnie o działalności Trybunału wypowiada się 29 proc., negatywnie – 43 proc.

W porównaniu do poprzedniego sondażu z października, ocena prezydenta "minimalnie" się pogorszyła (spadek o 3 pkt proc.), a o 2 pkt proc. wzrosła grupa negatywnie go oceniająca. Opinii na temat obecnej prezydentury nie przedstawiło 11 proc. badanych.

 

CBOS podał, że notowania głowy państwa z ostatnich sześciu miesięcy można uznać za stosunkowo stabilne.

 

CBOS sprawdził też, jak Polacy oceniają pracę parlamentu. Z sondażu wynika, że w listopadzie funkcjonowanie Sejmu pozytywnie oceniło 28 proc. Polaków, o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. 27 proc. pozytywnie ocenia prace Senatu (bez zmian). Niezadowoleni z działalności Sejmu to 58 proc. badanych (od października spadek o 2 pkt proc.), a Senatu – 49 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

 

Jak podkreśla ośrodek, w ostatnich czterech miesiącach notowania obu izb parlamentu, jeśli pominąć niewielkie wahania, "pozostają względnie stabilne".

 

CBOS zapytał respondentów także o ocenę działalności Trybunału Konstytucyjnego. Wskazuje, że obecnie jego oceny są najgorsze z dotychczas zarejestrowanych, czyli od 2002 roku. Pozytywnie o działalności TK wypowiada się 29 proc. badanych, od października spadek o 3 punkty procentowe, natomiast negatywnie – 43 proc, wzrost o 3 punkty. "W listopadzie obserwujemy kontynuację październikowego pogorszenia opinii o Trybunale Konstytucyjnym, co sprawiło, że obecnie są one rekordowo złe" – ocenił CBOS.

 

Według CBOS, nastawienie do Trybunału Konstytucyjnego zależy w największym stopniu od poglądów politycznych i preferencji partyjnych. Pozytywnie o jego funkcjonowaniu częściej niż inni wypowiadają się badani identyfikujący się z lewicą lub centrum oraz ci, którzy określają się jako zwolennicy Nowoczesnej lub PO. Krytyce sprzyja natomiast orientacja prawicowa, a także poparcie dla PiS lub Kukiz’15.

 

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4–13 listopada 2016 roku na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Tworzą Frankensteina! Naukowcy chcą stworzyć całkowicie sztucznych ludzi. Kiedy ruszy ich produkcja na zamówienie?

Redakcja malydziennik

Niektórzy mówią, że piekło jest puste. A PRAWDA jest taka, że …

Redakcja malydziennik

PO PROSTU GENIALNE! Brytyjczyk stworzył fenomenalny klip o Witoldzie Pileckim! OD RAZU STAŁ SIĘ HITEM!

Redakcja malydziennik
Ładuję....