Polacy są optymistami zarówno jeśli chodzi o ocenę mijającego roku, jak i nadzieje na kolejne dwanaście miesięcy – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" na panelu badawczym Ariadna.
Ponad 70 proc. pytanych twierdzi, że mijający rok był dobry na ich rodzin, a 67 proc. – że był dobry dla nich osobiście, podczas gdy dla Polski odpowiedni odsetek odpowiedzi wynosi 52. proc., a dla świata – 49 proc.
"To pokazuje, że z nierealistycznych pesymistów, którymi tradycyjnie byliśmy, staliśmy się optymistami" – powiedział "DGP" politolog Norbert Maliszewski.
Do dobrych ocen mogła się przyczynić także coraz lepsza sytuacja na rynku pracy, co przekłada się na portfele Polaków, a także wprowadzenie programu 500 plus, który dla wielu rodzin oznaczał spory zastrzyk gotówki.
Tego, że 2017 rok będzie dobry dla rodziny pytanego, spodziewa się 64 proc. ankietowanych, a dla niego osobiście – 61. proc. (PAP)