WYDARZENIA

Ponad 70 lat myślał, że jako jedyny ocalał z Holocaustu. Tymczasem… Będziecie płakać razem z Elijahu

Elijahu Pietruszka ma 102 lata. Przez dziesięciolecia myślał, że jest jedyną osobą z rodziny, która przeżyła Holocaust. U kresu życia poznał syna swojego młodszego brata. Obaj mężczyźni płakali ze wzruszenia.

Elijahu Pietruszka uciekł z ojczystej Polski do Rosji na początku II wojny światowej. Przez dziesięciolecia był przekonany, że cała jego rodzina zginęła z rąk nazistów. Wiedział, że jego rodzice i  młodszy brat Zelig zginęli w obozie koncentracyjnym. Mężczyzna nie miał żadnych informacji o drugim bracie, bliźniaku Zeliga, Volfie. 

 

Dopiero teraz dowiedział się, że Volf zdołał uciec, i przeżył wojnę. Teraz poznał jego syna, 66-letniego Aleksandra, który przyleciał z Rosji do Izraela, by odwiedzić wujka, przebywającego obecnie w domu opieki. 

 

Eliahu wziął ślub  w Rosji i, sądząc, że nie ma już rodziny, w 1949 roku przeprowadził się do Izraela. Tam pracował jako mikrobiolog. Obecnie ma dziesięcioro prawnucząt. Volf osiadł w Magnitogorsku na Uralu i był robotnikiem budowlanym. Zmarł w 2011 roku. Do dziś żyje tylko Aleksander, jego jedyne dziecko. 

 

"W cały czas myślałem, że on (Volf) już nie żyje” – mówi Elijahu, który pierwszy raz od wielu dziesięcioleci rozmawiał po rosyjsku: „Jesteś kopią mojego ojca. masz takie oczy jak on” – powiedział bratanek.

 

"Jestem tak szczęśliwy, że po moim bracie pozostał syn. Po tylu latach otrzymałam przywilej spotkania go” – mówił Elljahu. 

 

Mężczyźni mogli się spotkać dzięki potężnemu narzędziu genealogicznemu, które działa pod patronatem Instytutu Yad Vashem.

Źródło: metro.co.uk/Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Oto prawda o katolickich lekarzach! KONIECZNIE ZOBACZ!

Właśnie dlatego nie powinno się oglądać pornografii. Zobacz, co może zrobić Twoim dzieciom!

Redakcja malydziennik

Amerykanie stworzyli nową STRASZNĄ BROŃ! Zobacz jak strzela działo elektromagnetyczne!

Ładuję....