WYDARZENIA

Polskiego ATOMU nie zrobią ani Francuzi, ani Chińczycy, tylko my sami? Sensacyjne słowa ministra energii!

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, w rozmowie z TVP Info potwierdził, że rząd bardzo poważnie planuje budowę elektrowni atomowej. Podał jej lokalizację i zapewnił, że Polska sama jest w stanie wybudować atomówkę.

"Elektrownia jądrowa w Polsce jest bardzo potrzebna, mamy pieniądze, potrafimy sami ją wybudować" – powiedział Tchórzewski. Zapewnił, że jeżeli zapadnie odpowiednia decyzja, nie będziemy musieli liczyć na współpracę z Francuzami czy Chińczykami.

 

Cały czas brakuje decyzji politycznej co do budowy tego typu elektrowni – jest to wydatek rzędu dziesiątek miliardów złotych. Minister energii podał, że rozważane są dwie lokalizacje – Lubiatowo-Kopalino a także Żarnowiec, obie w województwie pomorskim.

 

Budowa elektrowni atomowej jest Polsce niezbędna to zapewnienia odpowiedniego miksu energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Tego typu elektrownie z powodzeniem stosowane są na całym świecie i są praktycznie bezemisyjne. PGE, inwestor elektrowni, w 2015 zapowiedział, że pierwszy blok jądrowy w Polsce ruszy w 2029 roku.

 

Mapa proponowanych lokalizacji dostępna jest także tu.

Źródło: tvp.info

Komentarze

Zobacz także

Marcin i Angelika Klis to Polacy, którzy zginęli w Manchestrze. Osierocili dwoje dzieci

Polacy hurtem chcą pracować w … Biedronce, Lidlu czy Ikei!

Redakcja malydziennik

ONZ: liczba ludności świata wzrosła do… ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....