WYDARZENIA

Polskie paliwo z… serwatki! To działa?

paliwo

Dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel otrzymał prestiżową nagrodę naukową od Polskiej Akademii Nauk AgroBioTop i 5 tys. euro za wynalezienie i opatentowanie paliwa z…serwatki.

Dr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej opracował sposób, by serwatkę, która w wielkiej ilości powstaje przy produkcji serów, przekształcać w biopaliwo. Ten pomysł ma nie tylko ogromne znaczenie dla rolnictwa i przemysłu spożywczego, ale też, co wyjątkowo cenne, spory potencjał komercjalizacji.

Duże ilości serwatki powstają w przemyśle spożywczym głównie jako produkt uboczny. To marnotrawstwo zainteresowało naukowca. Serwatka kwaśna zostaje zwykle ściekiem i jest problemem środowiskowym, a mleczarnie mają kłopot, co z nią zrobić. Tymczasem w Poznaniu naukowcy opracowywali proces oparty na wywodzący się z fermentacji metanowej, której produktem nie jest jednak metan a kwas kapronowy. – Gdy poddaliśmy serwatkę tej technologii fermentacji, okazało się, że te dwie rzeczy dobrze ze sobą współgrają i w ten sposób można z wysoką wydajnością produkować kwas kapronowy. A ten ma szerokie zastosowanie, odpowiednio rafinowany może być biopaliwem, a docelowo nawet paliwem lotniczym.

Obecnie naukowcy poszukują możliwości przemysłowego i komercyjnego wykorzystania patentu. Trwają rozmowy z biznesem.

Źródło: Rzeczpospolita

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/no-prosze-polak-wynalazl-paliwo-ktore-kosztuje-25-groszy-za-litr/

Komentarze

Zobacz także

Prezydent Rosji W SZOKU! Zobacz, jaką PROPOZYCJĘ złożył Putinowi

Redakcja malydziennik

PiS OBETNIE nam urlopy? Czy to ma być "dobra zmiana"?

Redakcja malydziennik

To już przegięcie! Organizatorzy obozu dla osób transpłciowych zapraszają na zajęcia PRZEDSZKOLAKI

Redakcja malydziennik
Ładuję....