POLITYKA

Polskie myśliwce nad Litwą! Realizują bardzo ważne zadanie, sprawdź!

Polscy lotnicy z myśliwcami F-16 objęli we wtorek na cztery miesiące nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich. Ceremonia przejęcia tej misji od Holendrów odbyła się w bazie w Szawlach na Litwie – poinformowało litewskie ministerstwo ochrony kraju.

Cztery polskie myśliwce wylądowały w Szawlach w ostatni piątek. Skład polskiego kontyngentu liczy około 135 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

 

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja trwa od wejścia tych państw do NATO w 2004 roku. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany. Polska bierze udział w tej misji już po raz siódmy, ale dopiero teraz skierowała do niej wielozadaniowe samoloty F-16, a nie myśliwce MiG-29.

 

Jednym z głównych zadań misji Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

 

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Tego nie wiesz o truskawkach. KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

To już sobie poprotestowali. Sejmowy kabaret opozycji zawieszony

Redakcja malydziennik

Prorocze słowa Orbana o roku 2017

Redakcja malydziennik
Ładuję....