WYDARZENIA

Polskie dzieci są coraz bardziej OTYŁE! Co jest nie tak z naszą dietą?

Otyłość powoduje wiele chorób, nowotworów a nawet może przyczynić się do przedwczesnej śmierci. W Polsce zatrważająco rośnie liczba otyłych ludzi. Na tle Europie, Polacy najszybciej przybierają na wadze – donosi radiozet.pl

Statystycznie nadwagę ma już ponad 50 % naszego społeczeństwa. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Kluczowy okazuje się moment odstawienia dziecka od piersi. Rodzice muszą wtedy podejmować decyzje czym karmić swoją pociechę. Niestety zdarza się, że wprowadzają do diety węglowodany proste, słodycze a nawet fast-foody, których dziecko absolutnie nie powinno jeść.

Maluchy dużo podjadają także między regularnymi posiłkami. Wynika to z tego, że mamom często wydaje się, że dzieci jedzą za mało, więc je przekarmiają. Czasami porcje są nawet dwukrotnie za duże.

– Wielkość naszego żołądka jest wielkości naszej pięści. Wielkość żołądka dziecka jest wielkości jego piąstki, malutkiej – mówi dietetyk Justyna Marszałkowska – Jakubik, prowadząca bloga Zdrowonajedzeni.pl

Regularnie przekarmiany żołądek małego dziecka dostosowuje się do większych porcji, dziecko zaczyna zjadać więcej. Rodzice są zadowoleni, tymczasem w organizmie ich pociechy namnażają się komórki tłuszczowe, które zostają z nim do końca życia. Otyłe dziecko staje się dorosłym, który bardzo łatwo i szybko będzie przybierał na wadze.


Problemem są także niedoinwestowane stołówki szkolne. Często jest tak, że kucharka dysponuje kwotą 2 zł na dziecko, za którą ma ugotować dwudaniowy obiad. Brakuje zdrowej kultury kulinarnej.
 
Według ekspertów, jeśli Polacy nie zmienią swoich nawyków żywieniowych to w ciągu 15 lat dogonimy Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię. 
Źródło: radiozet.pl

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Irlandia szykuje się na atak … huraganu Ophelia!

Redakcja malydziennik

Jak terrorysta Amri pogrywał sobie z Niemcami. Błędy niemieckich służb kosztowały ludzkie życie

Redakcja malydziennik

Zakończyła się ostatnia zbiórka dla prezydenta Adamowicza. Czy pieniądze trafią do potrzebujących?

Redakcja malydziennik
Ładuję....