RELIGIA

Polski mistyk, który formował młodego Karola Wojtyłę, coraz bliżej beatyfikacji

Coraz bliżej do beatyfikacji Jana Tyranowskiego( 1901-1947), mistyka i kierownika duchowego młodego Karola Wojtyły. Papież Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu heroiczności jego cnót – poinformował Watykan w sobotę.

Urodzony i mieszkający w Krakowie Tyranowski od lat 30. zapraszał do siebie młodych ludzi na modlitwy różańcowe, czytanie Biblii, dyskusje o wierze i mistykach chrześcijańskich. Spotkania te odbywały się także w czasie II wojny światowej.

 

Jedenastu z ich uczestników zostało potem księżmi. Był wśród nich Karol Wojtyła i zmarły niedawno przyjaciel przyszłego papieża, Mieczysław Maliński.

 

Jan Paweł II w swej książce "Dar i tajemnica", wydanej w 1996 roku, w 50-lecie swych święceń kapłańskich napisał o Janie Tyranowskim: "Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium".

 

"Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury" – podkreślił polski papież.

 

Proces beatyfikacyjny polskiego mistyka rozpoczął się w 1997 roku. Jego pierwszy etap diecezjalny zakończył się w 2000 roku przekazaniem dokumentacji do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy egzorcysta może rozmawiać z diabłem?

Redakcja malydziennik

A to złodzieje! Wyrok sądu jest, a oni nie zamierzają oddać zagrabionej świątyni

Tylko u nas!!! INFLUENCERKA Zakochana w JEZUSIE zdradza KIM jest NAPRAWDĘ!?

M. A.
Ładuję....