POLITYKA

Polskę czeka KATASTROFA, ale można jeszcze jej zapobiec!

Główny Urząd Statystyczny po raz kolejny z rzędu opublikował alarmujące dane, które nie wróżą Polsce dobrej przyszłości.

Nasz kraj stoi na równi pochyłej ku do demograficznej katastrofie. Za niecałe 15 lat aż 2 na 3 gminy będą zamieszkane w ponad 20 procentach przez osoby w wieku powyżej 64 lat. Dziś jest to 1 na 25 gmin.

 

Jak wynika z danych GUS, jeszcze w 2016 r. problem ten był widoczny w zaledwie 107 gminach (ok. 4 proc.) głównie w woj. podlaskim oraz lubelskim. Według najnowszych prognoz, w 2030 r. obejmie już dwie trzecie gmin w całej Polsce za wyjątkiem Małopolski i Pomorza. 

 

GUS podkreśla też, że na koniec 2016 r. w prawie połowie, bo w 1185 spośród 2478 gmin w Polsce było więcej osób poniżej 18. roku życia niż w wieku powyżej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Za 13 lat liczba takich gmin zmniejszy się do zaledwie 160.

 

System emerytalny może tego nie wytrzymać. Już teraz musi być regularnie uzupełniany środkami z budżetu, by wypłacać świadczenia obecnym emerytom. Może nie poradzić sobie ze zwiększeniem liczby uprawnionych wobec zmniejszenia liczby zarabiających. Pracodawcy już teraz skarżą się na brak rąk do pracy. 

Źródło: fakt24.pl

Komentarze

Zobacz także

Krajowa Rada Sądownictwa działa w sposób NIEKONSTYTUCYJNY. Wreszcie będzie można się wziąć za reformę tego układu

Redakcja malydziennik

Polacy chcą eksportu naszych spraw za granicę? Największe zaufanie mamy do…

Redakcja malydziennik

Dramatyczny list emigrantki z Australii do Polaków. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....