ARCHIWUM

Polska zmusi Niemcy, by usiedli do stołu ws. reparacji!

To nie jest gra na użytek wewnętrzny Polski; niebawem podejmiemy kolejne działania – oświadczył w środę Arkadiusz Mularczyk (PiS) pytany o reparacje wojenne od Niemiec. Jego zdaniem kluczowe jest to, by Niemcy usiedli do stołu; poseł zapowiedział, że strona polska znajdzie na to sposób.

Arkadiusz Mularczyk zapytany w telewizji wPolsce.pl, jak ocenia reakcję Niemiec na sprawę reparacji podkreślił, że sygnały, które dochodzą do Polski z różnych stron wskazują na to, że w Niemczech w związku z tym jest "duże napięcie". "Niemcy analizują, czy to jest tylko gra na użytek Polski, na użytek wewnętrzny i to sugerują w swoich przekazach medialnych. Czekają z napięciem, jakie będą dalsze działania polskiego państwa w tym zakresie" – podkreślił poseł. Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest gra na użytek wewnętrzny. "Pracujemy, przygotowujemy analizy. Niebawem będą też podjęte kolejne działania: będą spotkania z instytucjami publicznymi, będziemy się domagać kwerendy dokumentacji w tym zakresie. To jest praca, która nas czeka przez najbliższe miesiące" – zapowiedział poseł PiS.

 

Jak dodał, to "nie jest szybki proces i nie zakończy się w przeciągu miesiąca". "Chciałbym, żeby zakończył się w tej kadencji Sejmu i żeby rząd sformułował w konsekwencji takie roszczenia wobec Niemiec, ale to musi być przygotowane" – podkreślił. "Kluczem jest to, żeby Niemcy usiedli do stołu i znajdziemy taki sposób, żeby strona niemiecka do stołu usiadła" – oświadczył Mularczyk.

 

Pytany, jak rząd polski zamierza tego dokonać, powiedział, że trwają analizy postępowania różnych krajów, poszkodowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej. "Zbieramy w tym zakresie orzecznictwo, opinie prawne. Także wystąpiłem w ostatnich tygodniach do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie ekspertyzy, jak wygląda ta sytuacja we wszystkich innych krajach, które były dotknięte II wojną światową i jak te kraje realizowały swoje roszczenia wobec Niemiec. Czekamy na te opinie" – oświadczył. 

 

Źródło: wpolsce.tv

Komentarze

Zobacz także

To są nowe mundury policji – będą używane do…

Redakcja malydziennik

Franciszek przypomina: stop zmianom klimatycznym

Redakcja malydziennik

Ale obciach! Politycznej agitki na Woodstocku nawet Hołdys nie zdzierżył

Redakcja malydziennik
Ładuję....