POLITYKA

Polska otrzyma gigantyczne pieniądze od Kulczyka? Nawet bez odsetek to blisko…

Komisja Europejska zadecydowała, że Autostrada Wielkopolska, której właścicielem 43% akcji jest Sebastian Kulczyk, musi zwrócić Polsce sporo pieniędzy.

Jest to kwota rzędu 895 mln zł, a do tego odsetki. Autostrada Wielkopolska, która jest operatorem odcinka autostrady A2, otrzymał nadmierną rekompensatę od państwa polskiego z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych.

 

Chodzi o zmiany w prawie, które właścicielom ciężarówek pomogły ominąć podwójne myto – z jednej strony winietę, a z drugiej opłaty na autostradzie. Dostosowując nasze prawo do unijnego, w 2005 roku ustalono, że z tytułu zwolnienia ciężarówek z opłat autostradowych operatorom należy się rekompensata.

 

Jak się jednak okazało, Autostrada Wielkopolska zamiast wykorzystać dane z 2004 roku, opracowała statystykę na podstawie danych z 1999 roku. Suma pieniędzy otrzymanych przez Autostradę Wielkopolską przekraczała skutki zmiany prawa i poprawiła sytuację finansową spółki. Właśnie z tego powodu KE zadecydowała, że blisko miliard złotych wraz z odsetkami wróci do budżetu państwa.

 

KE informuje, że nie jest to kara dla przedsiębiorstwa, a jedynie przywraca równe traktowanie innych operatorów autostrad.

Źródło: money.pl

Komentarze

Zobacz także

MOCNE! ZOBACZ metody i działanie … szatana!

Redakcja malydziennik

Uważasz, że Merkel jest słaba? Za chwilę może być o wiele gorzej. Po raz pierwszy od dziesięciu lat sondaże biorą…

Redakcja malydziennik

Ohydne praktyki chińskich producentów głęboko mrożonego ciasta. Sprawdź w jaki sposób wykorzystują ludzkie włosy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....