ARCHIWUM

Polska będzie potęgą! MON zakupi samoloty bojowe F-16 i F-35?

W ciągu półtora miesiąca MON powinno wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić modernizację lotnictwa bojowego. Wśród rozważanych opcji jest zakup używanych samolotów F-16 lub nowych F-35 – powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS).

"Nie ulega wątpliwości, że trzeba myśleć o tym, żeby wzmocnić polskie lotnictwo i zwiększyć liczbę samolotów, tym bardziej że samoloty Su-22 to już jest de facto przeszłość, a MiG-i-29 też nie mają dłuższej perspektywy" – powiedział PAP Kownacki, który w MON odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

 

"Rozważamy różne możliwości, które byłby korzystne, czy to samolotów F-16 używanych, czy nowych, czy jakichś innych rozwiązań. To jest dzisiaj przedmiotem bardzo pogłębionych analiz i w niedługim czasie może nie tyle będzie można powiedzieć, co zdecydujemy, natomiast – w które kierunki na pewno nie pójdziemy" – zapowiedział wiceminister.

 

"Myślę, że w ciągu półtora miesiąca będziemy mieli jasną wizję tego, czy np. – bo dzisiaj takie pytania są stawiane – nie warto by było kupić używanych samolotów F-16 ze Stanów Zjednoczonych, czy np. z drugiej strony nie warto byłoby kupić nowych F-35 i trzeba sobie odpowiedzieć w tym krótkim czasie, czy te kierunki są warte uwagi czy nie" – dodał.

 

Zdaniem Kownackiego zakup używanych samolotów F-16 "byłby interesujący, ale wydaje się, że relacja koszt względem efektu powoduje, że te samoloty mogą być nieefektywne ekonomicznie". "Ale to musi być poddane pogłębionym analizom, czy rzeczywiście tak jest" – zastrzegł.

 

Dodał, że Polsce są oferowane samoloty starszej generacji niż używane w Siłach Powietrznych F-16 C/D Block 52+. Optymalnym rozwiązaniem – powiedział Kownacki – byłby zakup 50-100 samolotów.

 

Zakup kolejnych F-16 musiałby – zdaniem wiceszefa MON – być połączony z rozszerzeniem zdolności do obsługi tych samolotów przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Bydgoszczy. "Jeden z problemów związanych z używanymi F-16 był taki, że nasze zakłady, nawet gdyby osiągnęły odpowiednie zdolności do ich +upgrade’owania+, nie byłyby w stanie dostarczyć nawet 50 w ciągu dwóch-trzech lat, tylko to by trwało lat 10" – powiedział Kownacki.

 

Z kolei na zakup F-35 jest – według wiceministra – albo za późno, albo za wcześnie. "Warto było o nich rozmawiać pięć lat temu, kiedy byśmy byli współuczestnikami projektu i – nawet w skromnym wymiarze, ale – byli w światowym łańcuchu dostaw, to wtedy byłaby propozycja ciekawa. Dzisiaj bylibyśmy po prostu zwykłym odbiorcą i to jest wątpliwe tym bardziej, że całkiem niedawno kupiliśmy F-16" – uzasadnił Kownacki. Z drugiej strony, zdaniem wiceministra, za kilkanaście lat wzrośnie dostępność F-35 i spadnie ich cena.

 

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w środę, że MON rozważa zakup maksymalnie 96 używanych amerykańskich samolotów F-16, a ich modernizacja miałaby zostać przeprowadzona w Polsce. Maszyny miałyby pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych USA. Według dziennika, jeden samolot kosztowałby ok. 100 mln zł.

 

Siły Powietrzne mają obecnie 48 samolotów wielozadaniowych F-16, które stacjonują w bazach w Poznaniu-Krzesinach i Łasku koło Łodzi. Pierwsze z nich wprowadzono do uzbrojenia przed dekadą. Lotnictwo bojowe dysponuje też ok. 30 myśliwcami MiG-29 i ok. 30 myśliwsko-bombowymi Su-22.

 

W 2014 r. połowa MiG-ów przeszła modernizację. Również w 2014 r. zapadła decyzja o zmodernizowaniu 18 Su-22 i przedłużeniu ich eksploatacji do 2024 r. Wcześniej MON stało na stanowisku, że Su-22 – jako samoloty nieperspektywiczne – zostaną wycofane z linii z końcem 2015 r.

 

Zakupu używanych F-16 w miejsce Su-22 rozważano w wojsku w 2012 r. Później plan modernizacji technicznej zmieniono na rzecz stopniowego zakupu samolotów F-35 Lightning II. Są to najnowsze amerykańskie samoloty wielozadaniowe 5. generacji, aktualnie wprowadzane do uzbrojenia sił powietrznych USA i kilku innych państw. (PAP)

 

ral/ karo/

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy to koniec znanego miasta w USA, Chicago?

Redakcja malydziennik

NIESAMOWITY klip wideo z wizyty Trumpa w Polsce! Już zdobywa publiczność na całym świecie! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Kard. Marxowi kompletnie odbiło. Homolobby niszczy rodzinę i Kościół, a on je w tym wspiera

Redakcja malydziennik
Ładuję....