CYWILIZACJA

Polscy naukowcy opracowali tabletkę na powszechnie znaną chorobę oczu!

Powstał pierwszy doustny środek na niebezpieczną chorobę oczu. Koncepcja tabletki z cytykoliną, powstrzymującą śmierć komórek siatkówki oka, zrodziła się w Lublinie. Tam też zainicjowano badania nad jej skutecznością. Tabletki mają wspierać standardową terapię, wzmacniać jej efekty.

Tabletki z cytykoliną mają wspierać standardową terapię leczenia jaskry i wzmacniać jej efekty. W wrześniu wprowadzi je na rynek jeden z amerykańskich koncernów farmaceutycznych. Będą dostępne także w Polsce – poinformował prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

– To w Lublinie zrodziła się koncepcja, aby do leczenia jaskry zastosować cytykolinę doustnie w tabletkach, tu zainicjowano badania nad jej skutecznością, zarówno doświadczalne, jak i kliniczne – podkreślił Rejdak.

 

W środowisku lubelskich okulistów i farmakologów od 20 lat prowadzone były badania nad neuroprotekcją, czyli dziedziną farmakologii zajmującą się bezpośrednią ochroną komórek nerwowych przed degeneracją. Podobnymi badaniami zajmowały się też inne ośrodki na świecie, jednak stosowane substancje często wywoływały skutki uboczne, które uniemożliwiały ich stosowanie.

 

Lubelscy naukowcy, współpracujący z zespołem prof. Pawła Grieba z PAN w Warszawie, postanowili zająć się cytykoliną.

– Ja – jako neurofarmakolog i okulista, przyglądając się tej substancji stwierdziłem, że ona CZYTAJ DALEJ TUTAJ

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Komentarze

Zobacz także

ZOBACZ KONIECZNIE! Oto 11 rzeczy których katolikowi nie wolno robić na wakacjach!

Klinika aborcyjna jednym wielkim cmentarzyskiem. Tam liczy się tylko ŚMIERĆ

Redakcja malydziennik

Wszyscy rodzimy się, by umrzeć, a nasze życie jest także cierpieniem. Czy to znaczy, że można nas zabić?

Redakcja malydziennik
Ładuję....