WYDARZENIA

Polscy naukowcy opracowali tabletkę na powszechnie znaną chorobę oczu!

Powstał pierwszy doustny środek na niebezpieczną chorobę oczu. Koncepcja tabletki z cytykoliną, powstrzymującą śmierć komórek siatkówki oka, zrodziła się w Lublinie. Tam też zainicjowano badania nad jej skutecznością. Tabletki mają wspierać standardową terapię, wzmacniać jej efekty.

Tabletki z cytykoliną mają wspierać standardową terapię leczenia jaskry i wzmacniać jej efekty. W wrześniu wprowadzi je na rynek jeden z amerykańskich koncernów farmaceutycznych. Będą dostępne także w Polsce – poinformował prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

– To w Lublinie zrodziła się koncepcja, aby do leczenia jaskry zastosować cytykolinę doustnie w tabletkach, tu zainicjowano badania nad jej skutecznością, zarówno doświadczalne, jak i kliniczne – podkreślił Rejdak.

 

W środowisku lubelskich okulistów i farmakologów od 20 lat prowadzone były badania nad neuroprotekcją, czyli dziedziną farmakologii zajmującą się bezpośrednią ochroną komórek nerwowych przed degeneracją. Podobnymi badaniami zajmowały się też inne ośrodki na świecie, jednak stosowane substancje często wywoływały skutki uboczne, które uniemożliwiały ich stosowanie.

 

Lubelscy naukowcy, współpracujący z zespołem prof. Pawła Grieba z PAN w Warszawie, postanowili zająć się cytykoliną.

– Ja – jako neurofarmakolog i okulista, przyglądając się tej substancji stwierdziłem, że ona CZYTAJ DALEJ TUTAJ

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Komentarze

Zobacz także

Śmierć w Święta. Zobacz czy Ci grozi

Redakcja malydziennik

Męczysz się w małżeństwie? Masz dość? Jest wyjście… ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Dramatyczna relacja z oblężonej przez imigrantów wyspy: "Lampedusa upada, policja jest bezsilna"

Redakcja malydziennik
Ładuję....