POLITYKA

Polacy to patrioci. Są dumni z polskości

Aż 88 proc. Polaków uważa się patriotów. 43 proc. badanych deklaruje to zdecydowanie. Tylko co jedenasty badany nie określa się mianem patrioty – wynika z sondażu CBOS.

Ankieterzy CBOS pytali m.in. o to, czy i jak często Polacy odczuwają dumę i wstyd ze swojej przynależności narodowej. Pytania dotyczyły także różnic między patriotyzmem i nacjonalizmem.

Za patriotów najczęściej uważają się przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla (98 proc.), mieszkańcy największych miast (97 proc.) oraz osoby o prawicowej orientacji politycznej (95 proc.).

 

Dla trzech czwartych ankietowanych (74 proc.) przynależność narodowa jest powodem do dumy. Prawie dwie piąte (38 proc.) twierdzi, że dumę z bycia Polakiem odczuwa bardzo często, a zbliżony odsetek osób (36 proc.) – dość często. Co czwarty respondent (24 proc.) przyznaje, że utożsamianie się z narodem polskim raczej rzadko napawa go dumą (21 proc.) lub praktycznie nigdy się to nie zdarza (3 proc.).

 

Ankietowani w zdecydowanej większości (90 proc.) deklarują, że w zasadzie nigdy nie wstydzą się swojej narodowości (64 proc.) lub że sytuacje takie zdarzają się raczej sporadycznie (26 proc.). Co jedenasty badany (9 proc.) przyznaje, że często wstydzi się tego, że jest Polakiem.

 

Obecnie patriotyzm częściej kojarzony jest z kibicowaniem polskim sportowcom (wzrost wskazań o 11 pkt. proc.), płaceniem podatków (+10 pkt.), gotowością do odbycia służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego (+9 pkt.) oraz podejmowaniem działań na rzecz społeczności lokalnej (+7 pkt.).

 

Źródło: Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Amerykanie doceniają Polskę za to, że przeznacza 2 proc. PKB na obronność!

Prawie 60 proc. Polaków popiera Andrzeja Dudę! ZOBACZ NOWY SONDAŻ!

Lekarze dawali jej najwyżej rok życia. Żyje już 16. I ma wielkie marzenia, które na pewno spełni…

Redakcja malydziennik
Ładuję....