ARCHIWUM

Polacy to patrioci. Są dumni z polskości

Aż 88 proc. Polaków uważa się patriotów. 43 proc. badanych deklaruje to zdecydowanie. Tylko co jedenasty badany nie określa się mianem patrioty – wynika z sondażu CBOS.

Ankieterzy CBOS pytali m.in. o to, czy i jak często Polacy odczuwają dumę i wstyd ze swojej przynależności narodowej. Pytania dotyczyły także różnic między patriotyzmem i nacjonalizmem.

Za patriotów najczęściej uważają się przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla (98 proc.), mieszkańcy największych miast (97 proc.) oraz osoby o prawicowej orientacji politycznej (95 proc.).

 

Dla trzech czwartych ankietowanych (74 proc.) przynależność narodowa jest powodem do dumy. Prawie dwie piąte (38 proc.) twierdzi, że dumę z bycia Polakiem odczuwa bardzo często, a zbliżony odsetek osób (36 proc.) – dość często. Co czwarty respondent (24 proc.) przyznaje, że utożsamianie się z narodem polskim raczej rzadko napawa go dumą (21 proc.) lub praktycznie nigdy się to nie zdarza (3 proc.).

 

Ankietowani w zdecydowanej większości (90 proc.) deklarują, że w zasadzie nigdy nie wstydzą się swojej narodowości (64 proc.) lub że sytuacje takie zdarzają się raczej sporadycznie (26 proc.). Co jedenasty badany (9 proc.) przyznaje, że często wstydzi się tego, że jest Polakiem.

 

Obecnie patriotyzm częściej kojarzony jest z kibicowaniem polskim sportowcom (wzrost wskazań o 11 pkt. proc.), płaceniem podatków (+10 pkt.), gotowością do odbycia służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego (+9 pkt.) oraz podejmowaniem działań na rzecz społeczności lokalnej (+7 pkt.).

 

Źródło: Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Opozycja chce kolejny raz zaatakować w Sejmie!

Redakcja malydziennik

Ludziom dawnych służb, którzy tracą przywileje zależy na destabilizacji Polski. Premier Olszewski jasno o o przyczynach ulicznego zamachu stanu!

Redakcja malydziennik

Policja aresztowała 33-latka! Śledczy podejrzewają go o pedofilię!

Redakcja malydziennik
Ładuję....