CYWILIZACJA

Polacy nie palą się do pracy w NIEDZIELĘ! Powód?

W ciągu 10 lat aż o jedną trzecią zmniejszyła się liczba Polaków, którzy często pracują w niedzielę. W większości krajów UE jest wręcz odwrotnie – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Powód? – Polacy już się w miarę dorobili. Dlatego nie gonią tak jak dawniej za każdym zajęciem w każdym dniu, aby dołożyć do portfela 200-300 złotych – uważa profesor Janusz Czapiński, autor Diagnozy Społecznej.

 

Wzrost naszej zamożności jest niewątpliwy. Przeciętny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym, obejmujący nie tylko zarobki z pracy, lecz także inne, np. związane z wynajmowaniem mieszkania, wzrósł realnie w latach 2005-2015 aż o 47 proc. Natomiast depozyty w bankach zwiększyły się w tym czasie ponad trzykrotnie – do 646 mld zł.

 

A im więcej mamy oszczędności i bieżących dochodów, tym bardziej chce się zrobić z nich użytek dla własnej przyjemności. Bardziej cenimy czas wolny – dodaje prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.

 

Według Eurostatu w 2015 roku co najmniej dwie niedziele w ciągu miesiąca pracowało, przy uwzględnieniu szarej strefy gospodarki, 7,1 proc. Polaków w wieku 15-64 lat (10 lat temu: 12,6 proc.).

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Ostatnie przesłanie Asi Bibi. KONIECZNIE ZOBACZ, CO POWIEDZIAŁA CÓRCE?

Redakcja malydziennik

Córka Trumpa została Żydówką, a teraz skłoniła prezydenta do zaprzestania walki z lobby gejowskim!

Redakcja malydziennik

Klinika aborcyjna jednym wielkim cmentarzyskiem. Tam liczy się tylko ŚMIERĆ

Redakcja malydziennik
Ładuję....