POLITYKA

Pokonają nas! Już w… muzułmanki urodzą więcej dzieci niż chrześcijanki!

Liczba dzieci, które przyjdą na świat w rodzinach muzułmańskich w 2035 r. przekroczy o 1 mln liczbę nowo narodzonych w rodzinach chrześcijańskich – zapowiadają demografowie z amerykańskiego, niezależnego ośrodka Pew Research Center.

Raport ośrodka Pew Research dotyczący zmian demograficznych zachodzących w głównych religiach świata, zatytułowany "The Changing Global Religious Landscape" został opublikowany w środę. Oparto go na 250 spisach powszechnych przeprowadzonych w różnych krajach świata w latach 2010-15.

 

Eksperci ośrodka wskazują, że w latach 2010-15 więcej dzieci rodziło się wciąż jeszcze w rodzinach chrześcijańskich. Chrześcijanki na całym świecie urodziły bowiem 235 milionów dzieci tj. o 10 milionów dzieci więcej niż w tym samym okresie urodziły muzułmanki.

 

Tendencja ta za kilkanaście lat ulegnie jednak zmianie. Jak przewidują demografowie z Pew Research Institute na postawie analiz ostatnich tendencji demograficznych i komputerowych modeli przyrostu naturalnego w roku 2035 więcej dzieci urodzi się w rodzinach muzułmańskich. W latach 2030-35 Muzułmanki miałyby urodzić 235 mln dzieci, podczas gdy chrześcijanki o milion dzieci mniej – 234 mln.

 

Opisana w raporcie tendencja zwyżkowa była zauważalna w objętych badaniami latach 2010-15. O ile muzułmanie stanowili 24 proc. ludności świata, to liczba dzieci urodzonych przez muzułmanki wyniosła 31 proc. w tych latach.

 

Główną przyczyną spadku liczby urodzin wśród chrześcijan są lokalne czynniki demograficzne, przede wszystkim spadek przyrostu naturalnego i starzenie się społeczeństw w największym skupisku chrześcijan na świecie tj. w Europie.

 

Wyznawcy różnych odłamów chrześcijaństwa pozostaną w roku 2060 najliczniejszą grupą religijną na świecie, ale ich przewaga nad muzułmanami poważnie się skurczy. O ile obecnie chrześcijanie stanowią 31 proc. światowej populacji, a muzułmanie 24 proc., to w 2060 r. chrześcijanie będą stanowić 31.8 proc. ludności świata a muzułmanie 31,1 proc.

 

Do roku 2060 zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie zwiększą swoją liczebną przewagę nad wyznawcami innych religii – wynika z raportu Pew Resorach Center – takich, jak hinduizm (14,5 proc. populacji w 2060 r.) i buddyzm (4,8 proc. populacji świata). Niewierzących bądź niezwiązanych z żadną religią ma być w 2060 r. 12,5 proc.

 

Z Waszyngtonu Tadeusz Zacharski (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Salonowe autorytety plują na naszego prezydenta. Najchętniej zlikwidowaliby ten urząd!

Znamy pierwsze ustalenia niemieckiej prokuratury. Poszukiwany Tunezyjczyk najpewniej kierował ciężarówką

Redakcja malydziennik

Ajatollah Iranu wzywa Palestynę do powstania przeciwko Izraelowi. Idzie wojna ostateczna?

Redakcja malydziennik
Ładuję....