RELIGIA

Pokojowa nagroda Nobla dla Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej? Nie zgadniesz za co chcą ją nagrodzić!

Akcję na rzecz przyznania Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej pokojowej Nagrody Nobla prowadzi bułgarsko-izraelski prawnik Mosze Aloni. Nagroda miała by być przyznana za obronę Żydów w czasie Holokaustu.

Aloni zaproponował bułgarskich prawosławnych do nagrody  Nobla już w styczniu. Powodem jest „akt bohaterstwa” jakim był jednoznaczne potępienie antysemickich praw w czasie II wojny światowej, a także działania przeciwne deportacji 48 tysięcy bułgarskich Żydów do obozów koncentracyjnych.

 

W petycji dotyczącej wsparcia Nagrody dla Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej Aloni przypomina, że gdy Bułgaria była sojusznikiem Hitlera najważniejsi prawosławni hierarchowie odważnie sprzeciwiali się jakimkolwiek antyżydowskim rozporządzeniom. To metropolita Stefan i patriarcha Cyryl rozpoczęli akcję, która przyczyniła się do uratowania bułgarskich Żydów. Obaj hierarchowie otrzymali już tytuł sprawiedliwych wśród narodów świata.

 

Prawnik, który zapoczątkował akcję urodził się w Sofii i podkreśla, że jego rodzina przeżyła Holokaust dzięki bohaterskiej postawie prawosławnych.

Źródło: Jerusalem Post

Komentarze

Zobacz także

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wreszcie OSTRO: uniwersalna doktryna Kościoła otrzymuje sprzeczne regionalne interpretacje

Redakcja malydziennik

Świadomość grzechu – co to takiego? Wyjaśniają o. Michał Legan i ks. Michał Olszewski. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Ewangelikalni i zielonoświątkowi chrześcijanie najczęściej oddają życie dla Chrystusa

Redakcja malydziennik
Ładuję....