CYWILIZACJA

Pogodowa masakra w Boże Narodzenie. 380 tysięcy osób ewakuowanych, sześć nie żyje!

Potężny tajfun Nock-Ten zabił na Filipinach co najmniej sześć osób i zrujnował obchody Bożego Narodzenia w kilku prowincjach tego najludniejszego katolickiego kraju w Azji. Ponad 380 tys. osób opuściło domy i schroniło się w ośrodkach ewakuacyjnych.

Żywioł dotarł w niedzielę do prowincji Catanduanes na wschodzie archipelagu. Początkowo prędkość wiatru sięgała 180 km na godz., a w porywach nawet 255 km na godz., ale następnie zaczęła spadać.

 

Tajfun powalał drzewa oraz słupy energetyczne, pozbawiając prądu mieszkańców pięciu prowincji. Odwołano ponad 300 lotów krajowych i międzynarodowych, głównie na lotnisku w stołecznej Manili. Nie pływają promy.

 

Co najmniej sześć osób utopiło się lub zostało zabitych przez walące się drzewa, słupy i ściany w prowincjach Quezon i Albay, na południowy wschód od Manili.

 

Nock-Ten, którego Filipińczycy nazywają Nina, to trzeci tajfun w historii, który zaatakował archipelag podczas Świąt Bożego Narodzenia, czyli wyjątkowo późno. Od 15 do 20 tajfunów nawiedza co roku Filipiny podczas pory deszczowej, która zazwyczaj rozpoczyna się w czerwcu i kończy w listopadzie.

 

Był to jeden z najpotężniejszych tajfunów na Filipinach od 2014 roku, gdy po przejściu tajfunu Haiyan w kraju zginęło ponad 7,3 tys. ludzi, a ponad 5 mln musiało opuścić swoje domy.

 

80 proc. mieszkańców Filipin to katolicy. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

SKANDALICZNE zachowanie w SKLEPIE. Zobacz, co robili KLIENCI, gdy sprzedawca NIE PATRZYŁ

To po prostu piekło! Lawa zalewa ulice, ludzie panicznie uciekają gdzie się da !

Energetyki są NIEBEZPIECZNE dla zdrowia. Dużo lepiej wypić…

Ładuję....