ARCHIWUM

Pogodowa apokalipsa w Niemczech! Czy to kara?

Wywołane niżem Axel sztormy na Morzu Bałtyckim doprowadziły w nocy ze środy na czwartek do licznych podtopień w pasie wybrzeża w Niemczech, a na południu tego kraju odnotowano obfite opady śniegu, które spowodowały wiele wypadków drogowych.

W północnych regionach Niemiec, od Flensburga na zachodnim krańcu niemieckiego wybrzeża Bałtyku po wyspę Uznam przy granicy z Polską, doszło do wielu podtopień. Szef Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii (BSH) Juergen Holfert ocenił, że była to "największa wywołana sztormem powódź od 2006 roku". Ucierpiały nadmorskie tereny m.in. w Kilonii, Lubece, Rostocku, Flensburgu i Wismarze.

Nikt nie został ranny – poinformowała policja.

Na wyspie Uznam sztorm spowodował szkody, m.in. niszcząc punkty gastronomiczne i fragmenty nadmorskiej promenady. Nie zakończono jeszcze szacowania rozmiarów strat.

W wielu miejscach wiatr spiętrzył w środę wieczorem morskie wody o 150-170 cm powyżej normalnego poziomu, a w Lubece i Wismarze – o ok. 180 cm. Poziom wody zaczął się później obniżać i choć w czwartek rano w wielu miejscach postawał jeszcze dość wysoki, to – jak zapewnił Holfert – "niebezpieczeństwo zostało zażegnane".

W Bawarii niż Axel przyniósł obfite opady śniegu i oblodzenie dróg. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w południowej części regionu Górna Bawaria do czwartku rano doszło do ok. 160 wypadków drogowych – poinformowała miejscowa policja. To trzykrotnie więcej niż zwykle o tej porze roku. Na północy tego regionu na drogach miało miejsce ok. 170 wypadków.

Rannych zostało co najmniej kilkanaście osób, w tym co najmniej dwie – ciężko.

Jak pisze w czwartek na stronie internetowej tygodnik "Der Spiegel", służby meteorologiczne (DWD) utrzymały ostrzeżenie przed obfitymi opadami śniegu i tworzeniem się zasp na drogach w Bawarii, ale odwołały alert pogodowy w sąsiedniej Badenii-Wirtembergii. Rzecznik DWD doradza zachowanie ostrożności szczególnie w regionie Alp. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Marta Kaczyńska o SKANDALICZNYCH okolicznościach pochówku ofiar Smoleńska: "To obraz makabryczny i absolutnie niedopuszczalny"

Redakcja malydziennik

KONIECZNIE musisz pomodlić się tą modlitwą św. Faustyny. Z zobaczysz, że…

Redakcja malydziennik

Czy prokuratura w końcu dopadnie Nergala? Wydaje się, że w końcu przekroczył granice i będzie skazany! Sam zobacz za co!

Redakcja malydziennik
Ładuję....