RELIGIA

Początek czystek w Zakonie Maltańskim a może nieprawidłowa rezygnacja Wielkiego Mistrza i początek prawnego sporu?

Decyzje papieża w sprawie wielkiego mistrza i jego decyzji mogą wcale nie kończyć zamieszania wokół Suwerennego Zakonu Maltańskiego. I choć rycerski zakon jest niewielką wspólnotą, to może on pociągnąć za sobą spore zamieszanie wewnątrz Watykanu.

Przypomnijmy, po miesięcznym sporze, wysłaniu Komisji do wyjaśnienia sytuacji i ostatecznej rezygnacji wielkiego mistrza na osobistą prośbę papieża, a także anulowaniu wszystkich decyzji Fra’ Matthew Festinga przez papieża, mogło się wydawać, że sytuacja wraca do normy. Jednak, jak informuje watykanista „National Catholic Register” wcale tak być nie musi. Część z obserwatorów (a także zakonników) kwestionuje poprawność rezygnacji Festinga, a inni ostrzegają, że jego rezygnacja może być wstępem do czystek w zakonie, a także jego okolicach.

 

Wątpliwości prawne budzą okoliczności rezygnacji wielkiego mistrza. Jak dowiedział się „NCR” spotkanie papieża z fra’ Festingiem był utrzymane w ścisłej tajemnicy, a w jego trakcie papież poprosił zakonnika o natychmiastową rezygnację, nie dając mu czasu na zastanowienie. Argumentem, jaki przedstawił Papież wielkiemu mistrzowi jest to, że chce on przeprowadzić nowe, głębsze dochodzenie w zakonie, a byłoby mu łatwiej to zrobić, gdyby Festing zrezygnował. W rozmowie miała pojawić się także sugestia, że wielki mistrz wnosił o rezygnację wielkiego kanclerza Albrechta von Boeselagera „pod wpływem kard. Raymonda Burke’a”, co oznaczałoby, że decyzja była nieważna, bowiem… wielki mistrz ma zarządzać zakonem samodzielnie, a kardynał patron może mu jedynie doradzać. 

 

Sam wielki mistrz nie chciał komentować swojej rozmowy z papieżem, zastrzegając, że „nie komentuje prywatnych rozmów”. Jeśli jednak rozmowa ta wyglądała w istocie, tak jak opisuje ją Pentin, to może się okazać, że na Wielkiego Mistrza wywierano presję, a także nie dano mu czasu na zastanowienie, a to oznacza, że jego rezygnacja nie była ważna. Dodatkowo, część z rozmówcą Petina, zwraca uwagę na fakt, że jeśli wszystkie akty podjęte przez wielkiego mistrza po 6 grudnia zostały unieważnione decyzją papieską, to nieważny jest także akt rezygnacji. Jeszcze inni podkreślają, że obecne decyzje mogą być początkiem większych czystek w Zakonie, a także… w Watykanie, bo wiele wskazuje na to, że Maltańczycy są częścią większej rozgrywki wokół kard. Raymonda Burke’a.

Źródło: National Catholic Register

Komentarze

Zobacz także

Ten kapłan odprawił sześć tysięcy egzorcyzmów. Teraz mówi o CZTERECH PRAWDACH o szatanie, których nie można lekceważyć!

Redakcja malydziennik

Oto szybki i skuteczny sposób na … unieszkodliwienie ateisty! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Papież w niebezpieczeństwie? W ruch poszły bomby samozapalające!

Redakcja malydziennik
Ładuję....