CYWILIZACJA POLITYKA

Po Nowym Roku fala podwyżek. Zobacz co zdrożeje

pieniądze

W 2019 roku czeka nas możliwa fala podwyżek.  Oto towary, których ceny mogą pójść w następnym roku w górę.

1. Prąd

Rząd długo zmieniał zdanie na temat podwyżek energii elektrycznej Ceny dla gospodarstw domowych z taryfy G miały najpierw wzrosnąć o nawet 30 proc., później tylko o 5 proc., by jeszcze później nie wzrosnąć w ogóle.

By utrzymać ceny energii elektrycznej w 2019 roku na dotychczasowym poziomie, rząd zamierza obniżyć akcyzę i opłatę przejściową. Akcyza ma zostać obniżona z 20 zł na 5 zł za jedną megawatogodzinę, a opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. Planowane są też cięcia w wydatkach spółek energetycznych m.in. na marketing, co ma zapewnić kolejne kilkaset mln zł oszczędności.

Wygląda jednak na to, że rachunki wzrosną, tyle że pewnie już po wyborach.

2. Gaz

Tutaj podwyżki powinni być kilkuprocentowe. Nowa taryfa podwyższa ceny gazu o 5,9 proc., co ma przełożyć się na większe rachunki dla klientów – średnio o 3,6 proc. miesięcznie. Wzrost w 2019 roku może być podobny.

Niskie temperatury, zastępowanie węgla w energetyce gazem, nowe instalacje w przemyśle i energetyce sprawiają, że systematycznie zapotrzebowanie na gaz rośnie.

3. Ceny biletów kolejowych

Koleje Mazowieckie zapowiadają podniesienie cen biletów kolejowych z powodu wzrostu ceny energii elektrycznej. j spółki.

4. Wywóz śmieci

Branża odpadowa będzie sobie znacznie więcej liczyć za wywóz śmieci.  Dużym problem dla samorządów są  rosnące opłaty za korzystanie ze środowiska.

Wyższe ceny odbijają się później na mieszkańcach i ich rachunkach. Dla przykładu mieszkańcy Elbląga będą płacili za wywóz śmieci nawet 30 proc. więcej. Podwyżki w tym mieście mają wejść w życie od 1 marca 2019 roku.

5. Piwo

Jęczmień uprawiany w Kanadzie, która jest głównym dostawcą kluczowego składnika, ma za sobą ciężki rok przez niesprzyjające warunki pogodowe.Zapasy w tym kraju spadły do najniższego poziomu od 35 lat, co oznacza, że ​​ceny hurtowe wkrótce wzrosną.

Jak dokładnie wpłynie to na konsumentów, trudno oszacować.

6. Woda

Energia elektryczna stanowi nawet 30 proc. całkowitej ceny dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Nie można wykluczyć, że spółki wodociągowe masowo zaczną składać wnioski o zmiany taryf, zwłaszcza jeśli nie załapią się na rządowe rekompensaty w związku z rosnącymi cenami prądu.

7. Paliwa

Jeśli chodzi o paliwa, sprawa jest znacznie bardziej optymistyczna. Dla porządku musimy napisać, że ceny paliw teoretycznie powinny wzrosnąć ze względu na uchwaloną przez sejm opłatę emisyjną. Na litrze ceny według wyliczeń rządu będą wyższe o ok. 8 groszy.

8. Ziemniaki

Średnia cena ziemniaków na targowisku może wzrosnąć do końca roku 110 zł za 100 kg.  Zimą i wczesną wiosną ceny mogą przekroczyć 115 zł za 100 kg.

9. Chleb

W listopadzie chleb na sklepowych półkach był o 8 proc. droższy w porównaniu z listopadem 2017 roku, a bułki pszenne nawet o 10 proc. Na tę cenę wpłynęła ogromna presja na podwyżki płac i problemy ze znalezieniem pracowników, ale też droższe: energia, mąka i benzyna.

A to prawdopodobnie nie koniec podwyżek. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, bo ostatnie 11 miesięcy przyniosło piekarniom w kraju zauważalny wzrost niemal wszystkich kosztów działalności.

10. Papier toaletowy

Okazuje się, że podwyżki nie ominą także papieru toaletowego. Ten może zdrożeć nawet o 30 proc.

 Podwyżki są nieuniknione z powodu istotnego zwiększenia kosztów produkcji. Ze względu na dużą konkurencję są jedynie odwlekane w czasie.

11. Owoce i warzywa

Ceny cebuli  wzrosły. To samo z pietruszką. Oczekuje się wzrostu cen także innych owoców i warzyw. W większości przypadków winna jest susza, która nawiedziła Polskę i resztę Europy w 2018 roku.To będzie implikowało wzrost cen w tym segmencie w 2019 r.

12. Drób

W IV kwartale tego roku spodziewany jest wzrost ceny mięsa drobiowego, a również w I połowie 2019 roku ceny powinny rosnąć.

13. Kara za brak OC

Od 1 stycznia 2019 wzrasta wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Każde zarejestrowane auto, niezależnie od tego, czy używane codziennie czy stojące w garażu, musi posiadać taką polisę. Kwotę kary za jej brak w 2019 wyliczono na podstawie informacji o płacy minimalnej. Od nowego roku wzrasta ona do 2250 zł.

14. Opłaty za autostrady

Szykują się również podwyżki dla niektórych kierowców przejeżdżających A4.Wnioskuje o to spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która jest koncesjonariuszem autostrady na odcinku Katowice – Kraków. W tym celu złożyła wniosek o podniesienie opłaty za przejazd z 30 zł do 35 zł.

15. Soki i nektary

Sadownicy boją się proponowanej podwyżki podatku VAT na soki i nektary. Chodzi o pomysł podwyższenia stawki z dotychczasowego poziomu 5 proc. do 23 proc. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób promować zdrową żywność i soki naturalne 100 proc.Branża w nowych przepisach widzi problem i spodziewa się, że klienci będą wybierać sztuczne napoje gazowane.

16. Wyroby medyczne

Wyższy VAT może dotknąć także producentów niektórych wyrobów medycznych. Przedstawiony projekt nowelizacji wprowadza możliwość stosowania 8-proc. stawki VAT wyłącznie do produktów stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Oznacza to, że niektóre towary korzystające dotychczas z preferencji stawkowych, mogą zostać opodatkowane 23-proc. stawką VAT – z uwagi na brak spełnienia ustawowej definicji wyrobu medycznego.

Tak więc pomimo zadowolenia rządu z doskonałych wyników gospodarczych, znowu trzeba liczyć się z wyższymi cenami na wiele produktów i usług.

Źródło: Busines Insider Polska

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/polska-gospodarka-galopuje-potwierdza-to-nawet-sceptyczna-agencja-moodys-i-podnosi-prognoze-wzrostu-pkb/

Komentarze

Zobacz także

Oni znaleźli sposób na złodziei. Jest BANALNIE prosty!

Redakcja malydziennik

Ta wypowiedź niemieckiego hierarchy to wstyd dla Kościoła

Redakcja malydziennik

IMGW "przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych" na terenie POŁOWY POLSKI

Redakcja malydziennik
Ładuję....