POLITYKA

Po co Związek Sowiecki postawił Pałac im. Stalina? Odpowiedź dostarcza argumentów za tym, by go zburzyć!

Pałac Kultury to miejsce, z którym jakoś związane jest moje dzieciństwo. Urodziłem się nieopodal tegoż miejsca. Od siódmego roku życia idąc do szkoły widziałem go (chyba, że akurat była mgła) i oczywiście chodziłem tam na modelarnie i do kina. A jednak uważam, że warto rozważyć jego rozbiórkę.

Nie, nie dlatego, że mam antykomunistyczną fobię i nienawidzę wszystkiego, co związane z PRL-em (choć jestem antykomunistą, a PRL-u nie wspominam dobrze), ale dlatego, że wiem po co Rosjanie (a wtedy Sowieci) stawiają takie budynki. Można je nazywać darem, można opowiadać o tym, że są one symbolem wiecznej przyjaźni, tyle, że to imperialne bujdy. W istocie bowiem Pałac im. Stalina miał już na zawsze przypominać nam Polakom, że jesteśmy prowincją Związku Sowieckiego, że ona nam zarządza, że komunizm i poddanie to nasza przyszłość. 

 

W latach między 1894-1912 dokładnie w tym samym celu carska jeszcze Rosja postawiła nam Sobór im. Aleksandra Newskiego. Wielka ta budowla (niewątpliwie piękniejsza od Pałacu im. Stalina, a do tego poświęcona) miała w zamyśle nie tylko stać się miejscem modlitwy dla prawosławnych, ale przede wszystkim miał stanowić symbol rosyjskiego panowania na ziemiach polskich. Miała nam zawsze przypominać nam, jakie jest nasze miejsce, czym i kim jesteśmy. MIała nam przypominać o kolonialnym charakterze naszej tożsamości, o tym, że jesteśmy tylko rosyjską prowincją.

 

Różnica między Polakami teraz, a Polakami wówczas jest tylko taka, że wtedy doskonale o tym wiedzieliśmy i dlatego, gdy tylko Polska odzyskała niepodległość – po dyskusji – zdecydowano o jej rozebraniu. Nie był to proces łatwy, ale udało się. Teraz niestety, choć Pałac im. Stalina nie jest obiektem sakralnym i niewiele w nim dzieł sztuki, już sam pomysł zniszczenia symbolu zniewolenia traktowany jest jak skandal. Czego to dowodzi? Czy przypadkiem nie tego, że o ile wtedy nie udało się nas mentalnie skolonizować, to teraz ten proces jest o wiele bardziej zaawansowany?

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Zobacz, jak PROPAGANDA unijna przedstawia wybór Donalda Tuska!

HURAGAN Ophelia szaleje w Europie!

Redakcja malydziennik

Przygotujcie chusteczki. Będziecie płakać razem z tą 98-letnią kobietą i jej wnuczkiem

Redakcja malydziennik
Ładuję....