CYWILIZACJA

Plaża zamiast kościoła. Wielkanoc coraz mniej rodzinnym świętem. A szkoda

Już co szósty Polak w czasie Wielkanocy nie świętuje z rodziną, tylko woli wyjechać na wycieczkę – informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Według badania CBOS sprzed trzech lat jeszcze dekadę temu uczestnictwo w porannej mszy rezurekcyjnej deklarowało 66 proc. respondentów, obecnie zaś jest to już mniej niż połowa pytanych. Spadek na poziomie 9 proc. dotyczy też udziału w obchodach Triduum Paschalnego – pisze "Rzeczpospolita".

 

Czas świąt nadal postrzegamy jako wydarzenie rodzinne: dwie trzecie z nas zamierza spędzić Wielkanoc w gronie najbliższych. Ale już co szósty Polak woli wyjechać w góry, nad morze, a nawet za granicę. Szczególnym powodzeniem cieszą się egzotyczne kurorty, np. w Maroku lub na Malcie, ale równie chętnie wyjeżdżamy do Barcelony lub Rzymu – podaje gazeta.

 

Według "Rzeczpospolitej" powodem zerwania z tradycją jest przede wszystkim powolna, choć postępująca, laicyzacja społeczeństwa i odchodzenie od praktyk religijnych, a także chęć wypoczynku, jaką umożliwia ucieczka od świątecznych przygotowań.

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Lekarze myśleli, że to guz i chcieli go wyciąć. Narodziny zawodnika NFL to prawdziwy CUD

Redakcja malydziennik

Oto cała prawda o imigrantach-muzułmanach w Niemczech! SZOKUJĄCY MATERIAŁ!

Całymi dniami żebrzą. Nikt nie troszczy się o jedzenie i picie dla tych dzieci. Może to zdjęcie zmieni ich los?

Redakcja malydziennik
Ładuję....