WYDARZENIA

Plaża zamiast kościoła. Wielkanoc coraz mniej rodzinnym świętem. A szkoda

Już co szósty Polak w czasie Wielkanocy nie świętuje z rodziną, tylko woli wyjechać na wycieczkę – informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Według badania CBOS sprzed trzech lat jeszcze dekadę temu uczestnictwo w porannej mszy rezurekcyjnej deklarowało 66 proc. respondentów, obecnie zaś jest to już mniej niż połowa pytanych. Spadek na poziomie 9 proc. dotyczy też udziału w obchodach Triduum Paschalnego – pisze "Rzeczpospolita".

 

Czas świąt nadal postrzegamy jako wydarzenie rodzinne: dwie trzecie z nas zamierza spędzić Wielkanoc w gronie najbliższych. Ale już co szósty Polak woli wyjechać w góry, nad morze, a nawet za granicę. Szczególnym powodzeniem cieszą się egzotyczne kurorty, np. w Maroku lub na Malcie, ale równie chętnie wyjeżdżamy do Barcelony lub Rzymu – podaje gazeta.

 

Według "Rzeczpospolitej" powodem zerwania z tradycją jest przede wszystkim powolna, choć postępująca, laicyzacja społeczeństwa i odchodzenie od praktyk religijnych, a także chęć wypoczynku, jaką umożliwia ucieczka od świątecznych przygotowań.

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Uczniowie nie pójdą we wrześniu do szkoły?! A wszystko to przez…

Redakcja malydziennik

Póki MY żyjemy. Najbardziej wzruszający spot pro life na Dzień Flagi, jaki kiedykolwiek powstał. ZOBACZ!!!

Granica eutanazizmu? W Belgii nie istnieje: liczba przeprowadzonych eutanazji wzrosła 25-krotnie!

Redakcja malydziennik
Ładuję....