CYWILIZACJA

Plastikowe sztućce zakazane. Unia walczy z odpadami

plastik

Produkcja plastikowych odpadów stała się na całym świecie ogromnym problemem. Co minutę do mórz i oceanów trafia 8 ton plastikowych śmieci. Tzw. Pacyficzna Wyspa Śmieci ma rozmiar prawie połowy Europy i w całości składa się z odpadów. Od plastikowych śmieci giną masowo morskie ptaki i inne zwierzęta w tym wieloryby.

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerze, sztućce, słomki i kubki ze styropianu zostaną zakazane w Unii Europejskiej w ramach planów tymczasowo uzgodnionych między Parlamentem i Radą. Zakazanych będzie 10 produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

Kraje UE będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci. To samo dotyczy producentów narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

Produkty, które zostaną zakazane w UE to: plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki i mieszadełka), plastikowe talerze, plastikowe słomki, patyczki do waty z tworzywa sztucznego, plastikowe drążki balonowe, pojemniki na żywność nieulegające biodegradacji i pojemniki na żywność oraz kubki ze styropianu.

Wprowadzona zostanie również zasada ROP dla sprzętu rybackiego polegająca na tym, że to producenci sieci połowowych, a nie rybacy, będą ponosili koszty zbierania sieci wykonanych z tworzyw sztucznych, a utraconych w morzu.

Obowiązkowe będzie umieszczenie na paczkach papierosów informacji o ich negatywnym wpływie na środowisko, gdy są wyrzucane jako śmieci na chodnik czy na ulicę, a potem z wodą deszczową trafiają do rzek i do morza. Podobnie mają być oznakowane także inne “trudne” produkty, takie jak kubki plastikowe, wilgotne chusteczki i podpaski higieniczne.

Od 2025 roku kraje członkowskie UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25 proc. butelek plastikowych (PET). W 2030 roku recyklingowi ma być poddanych minimum 30 proc. wszystkich butelek plastikowych.

Tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone, aby stało się prawem. Komisja Ochrony Środowiska będzie głosować nad tekstem w styczniu 2019 r. Potem muszą je oficjalnie zatwierdzić europosłowie na sesji plenarnej i unijne rządy.

Źródło: Portal Komunalny.pl

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/przerazajace-codziennie-pijemy-plastik-jak-to-odbije-sie-na-naszym-zdrowiu/

Komentarze

Zobacz także

Jest sposób, na zatrzymanie spirali śmierci dzieci! W Afryce umiera codziennie 600 dzieci, tylko z jednego powodu

Finał KONFLIKTU Sióstr NAZARETANEK z Prezydentem Kielc! Niestety PRESTIŻOWA SZKOŁA…

M. A.

Nie daj się złapać reklamie: antybakteryjne mydła tak naprawdę mogą SZKODZIĆ ZDROWIU!

Ładuję....