POLITYKA

PiS miażdży konkurencję i się umacnia!

Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Kukiz’15, SLD oraz Polskie Stronnictwo Ludowe weszłyby do Sejmu, gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku roku. Pozycję lidera zdecydowanie umocniło PiS. Aż 34,7 proc. Polaków oddałoby swój głos na partię Jarosława Kaczyńskiego, co daje największy wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS specjalnie dla Onetu.

Na czele sondażu poparcia politycznego po raz kolejny znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem aż 34,7 proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby 217 mandatów w Sejmie. Z kolei zmiana nastąpiła na drugim miejscu, które ponownie przypadło Platformie Obywatelskiej (17,1 proc. – 93 mandaty). Partia Grzegorza Schetyny wyprzedziła Nowoczesną, która na początku stycznia br. odnotowała bardzo wysoki spadek poparcia. Tylko 13,3 proc. ankietowanych zagłosowałoby na partię Ryszarda Petru, co dałoby 66 mandatów w Sejmie.

 

Na czwartym miejscu ponownie znalazło się ugrupowanie Kukiz’15, którego poparcie niezmiennie wynosi 8,6 proc. (42 mandaty). Zmiany w porównaniu z ubiegłym miesiącem nastąpiły na miejscach kolejnych: SLD z 5,9-procentowym poparciem (19 mandatów) wyprzedziło PSL, które wg najnowszego sondażu może liczyć na 5,7 proc. poparcia (22 mandaty). Symulację podziału mandatów przygotował dr Tomasz Jurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Poza Sejmem znalazłaby się z kolei partia RAZEM (3,6 proc.), partia Wolność (dawniej KORWiN) z 1,3 proc. poparciem, Kongres Nowej Prawicy (0,8 proc.) oraz Prawica RP, na którą zagłosowałoby 0,5 proc. respondentów. Z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika również, że wzrosła liczba osób, które nie wiedzą, na kogo oddałyby swój głos w wyborach parlamentarnych.
 
Badanie ośrodka IBRiS przeprowadzone zostało 5 stycznia na próbie 1100 osób. Zostało ono zrealizowane metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a próg ufności – 0,95.
Źródło: Onet.pl

Komentarze

Zobacz także

"Dalekie od zła, ale bliskie tych, którzy cierpią" – takie jest serce Boga. Mówił Franciszek w mieście zrujnowanym przez trzęsienie ziemi

Redakcja malydziennik

Co za kłamstwo historyczne: Juszczenko ośmiela się porównywać Banderę z Józefem Piłsudskim! "Nie chciałbym, żeby pouczać Ukraińców, kto u nas miałby być bohaterem"

Redakcja malydziennik

My też stawiamy mur dla uchodźców. Administracyjny…

Redakcja malydziennik
Ładuję....